K

İdlib'e 'Yesevi Köyü' kuruluyor

İdlib'e 'Yesevi Köyü' kuruluyor
Suriye'de 10 yılı aşkın süredir devam eden iç savaş, tarihin en büyük insanlık dramının yaşanmasına neden oldu. Milyonlarca insan topraklarından başka yerlere göç etmek zorunda kalırken, Türk insanı mağdurlara kucak açtı. Merkezi Kayseri'de bulunan Yesevi Yardım Hareketi de, sınırın Suriye bölümünde kalan İdlib bölgesinde mazlumlar için 'Yesevi Köyü' kurmak için çalışma başlattı.

Savaşın başlamasıyla birlikte yerlerinden, yurtlarından edilen birçok insan ülkelerini terk ederek boş bulduğu güvenli alanlara yerleşmek zorunda kaldı. Türkiye – Suriye sınırının Suriye tarafında kalan mevcut kamplar talepleri karşılamakta yetersiz kalınca Türkiye'den de yardım kuruluşları harekete geçti. İç savaşın başladığı günden beri Suriye halkının yanında yer alan Yesevi Yardım Hareketi de, İdlib kırsalında mağdur insanlar için yeni bir köy kurmaya başladı. 

Yesevi Köyü Projesi kapsamında inşa edilen evler; 48 metrekare olup 2+1 şeklinde 100 adet olarak projelendirildi. İnşaat çalışmalarının başladığı evlerde yaklaşık 1000 kişi yaşamını sürdürebilecek. Briketten yapılan evler, yağmura, soğuğa ve yangına dayanıklı olup mevsim şartlarına göre zorluk çeken halk için sıcak bir yuva olacak.                                                                                                            

GENEL BAŞKAN 'YESEVİ KÖYÜ' HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Proje hakkında bilgi veren Yesevi Yardım Hareketi Genel Başkanı Mahmut Cömert, kamplarda fiziki şartlar ve iklim koşullarının yaşamı zorlaştırdığını söyledi. İnsanların yaşam mücadelesinde büyük dramlar yaşadıklarını anlatan Cömert, "Genellikle de çocukların perişan bir vaziyetteki yaşamları bizi çok üzdü. Gönlümüz razı olmadı. Biz de yeni projeler kapsamında 'Yesevi Köyü’ kurmaya karar verdik. İnşallah kardeşlerimiz için hayırlı olur. Bu tarz yardımları daha da artırmayı düşünüyoruz. Tüm kardeşlerimizin desteklerini bekliyoruz. Yardımseverlerimize çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasa bu köy kurulmazdı.’’ diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K