K

İç Anadolu'nun En Büyük Mozaik Yapısı Kayseri'de Bulundu

İç Anadolu'nun En Büyük Mozaik Yapısı Kayseri'de Bulundu
Kayseri'nin İncesu ilçesinde, arkeolojik kazı çalışması gerçekleştiriliyor. Kayseri Müze Müdürlüğü denetiminde gerçekleştirilen Arkeolojik kazıda, İç Anadolu'nun en büyük mozaik yapısına ulaşıldı.

Kayseri'nin İncesu ilçesine bağlı Örenşehir mahallesinde, Kayseri Müze Müdürlüğü denetiminde kazı çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yapılan çalışmalarda, İç Anadolu’nun en büyük mozaik yapısına ulaşılarak, Geç Roma, Erken Bizans’a ait sivil konut örnekleri, geometrik ve bitkisel figürler ile Grekçe ve Latince yazıtlar ortaya çıkarıldı. Kazı sırasında, ilk bulgulara göre M.S. 4. yüzyıl sonrası Geç Roma, Erken Bizans’a ait sivil konut örnekleri olduğu değerlendirilen yapıda yaklaşık 300 metrekare, sağlam mozaik taban döşemeler ortaya çıkarıldı. 10’dan fazla odası açılan, hala kazı çalışmaları devam eden yapının, tespiti yapılmış İç Anadolu’daki en büyük mozaikli yapı olduğu belirtildi.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise yapılan arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ve arkeologlardan yapılan kazı çalışmalarında gelinen son durum ve mozaikler hakkında bilgiler aldı. Vali Günaydın ile Başkan Büyükkılıç’a kazı incelemelerinde İncesu Kaymakamı Aydın Göçer, İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman da eşlik etti.      

"KAYSERİ'MİZ TURİZM ANLAMINDA ÖNEMLİ GELİŞMELER KAYDEDİYOR"

Vali Şehmus Günaydın, bulunan mozaiklerin çok özellikli olduğunu ve çok fazla tahrip olmadıklarını gördüklerini dile getirerek, “Bu konuda Büyükşehir Belediyemizin yapmış oldukları katkılar için kendilerine teşekkür ediyoruz. Kayseri’miz turizm anlamında çok önemli gelişmeler gösteriyor. Birçok ülkeden gerek kış turizmi gerek yaz turizmi için Kayseri’mize büyük bir ilgi ve alakanın olduğunu büyük bir memnuniyetle görüyoruz. Kayseri’miz ülkemizin önemli bir merkezi haline gelecek.” diye konuştu.

"ŞEHRİMİZDE TARİH FIŞKIRIYOR"

Kazı sırasında açıklamalarda bulunan Başkan Büyükkılıç, "Şehrimizde adeta tarihin fışkırdığını ve kültürel çalışmalarının en güzel örneklerinin ortaya çıkmaya başladığını da hep beraber gözlemlemekteyiz. Zaten amacımız Kayseri’yi kütüphaneler şehri, müzeler şehri yapmaktır. Tarih yeniden yazılacak diyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K