K

Hunat Hatun Medresesi'nde hayat bulan kaligrafi nedir?

Hunat Hatun Medresesi'nde hayat bulan kaligrafi nedir?
Kayseri’nin Hunat Hatun Medresesi'nde birçok sanat dalı yaşatılmaya çalışılıyor. Bunlardan birisi de güzel yazı sanatı kalagrafi. Sanatçılardan Osman Durmuş 30 senedir kaligrafi sanatını yaşatıyor ve yeni sanatçılar yetiştiriyor.

Kayseri’nin Hunat Hatun Medresesi, günümüzde de adeta bir okul. Unutulmaya yüz tutan zanaat ve meslekler burada yaşatılmaya çalışılıyor. Usta eller, bir taraftan mesleğini yaparken bir tarafdan da yeni sanatçılar yetiştirmek için kurslar düzenliyor.

Unutulmaya yüz tutan mesleklerden kaligrafi de, sanatçı Osman Durmuş'un ellerinde yeniden hayat buluyor. Güzel yazı ve Latin harflerle yapılan estetik bir yazı türü olan kalgrafi, Durmuş sayesinde daha da geniş kitlelere ulaşıyor. Sanatçı Durmuş, kağıt, deri ve ahşap üzerine işlediği güzel yazıyı ağaç yapraklarına da nakış gibi işlemeye başladı.                                                                                            

Gençlerin sanatla ilgilenmesi gerektiğini belirten Osman Durmuş, isteyenlere kalgrafi dersi verdiğini söyledi. Çocukluğundan beri kaligrafi sanatıyla uğraştığını belirten Durmuş, son zamanlarda ise daha çok yapraklara yazmaya çalıştığını kaydetti. Son 10-15 yıldır bu sanata ilginin artığını anlatan Durmuş, "Yazı yazmayı seviyordum. Bu yazıyı görünce de ‘Tam bana göre bir sanat’ dedim. Şu anda öğrencilerimiz var. Bu sanatın zorluğu yok denecek kadar az. Yani çalışmak ve sevmek gerekiyor. Kaligrafi dersi veriyoruz. Şu anda özel yada gruplar halinde kurslarımız var. Gençlerimiz yetenekleri doğrultusunda bir sanatla uğraşması gerekiyor. Bu müzik olabilir, resim olabilir” diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K