K

Hunat Camii'nde teravihler Enderun usulü kıldırılıyor

Hunat Camii'nde teravihler Enderun usulü kıldırılıyor
Kayseri'nin tarihi camilerinden Hunat Hatun Camii'nde teravih namazları, diğer camilerden farklı olarak Erderun usulüne uygun olarak kıldırılıyor. Enderun usulü teravih nasıl kılınır, cevabı haberimizde...

Pandemi sürecinde camilerde cemaatle kılınamayan teravih bu yıl tedbirli olarak kılınmaya devam ediyor. Kayseri'nin tarihi camilerinden ve Selçuklu Dönemi'nin önemli eserlerinden biri olan 1238 yılında yapılan Hunat Camii'nde bu yıl da teravih namazları Enderun usulüne göre kılınmaya devam ediyor.

Teravihin her bir dört rekatını farklı imamların kıldırdığı, namaz aralarında da hocaefendiler ve kısa ilahilerle Enderun usulü teravih kıldırmaya devam ediyorlar. Özellikle orta yaş ve genç kesimin tercih ettiği Hunat Camii'nde kılınan teravihe, cemaatin ilgisi her geçen gün artıyor. 

ENDERUN USULÜ NAMAZ NEDİR, NASIL KILINIR?

Enderun Teravih Namazı, her dört rekatı Türk Musiki'nin farklı makamlarında kılınan ve bu makamların ilahilerle süslendiği, müezzinlerin ise makamlar arasında geçişi salavat eşliğinde yaptığı bir Osmanlı Enderun Mektebi geleneğidir. Namazda Fatiha'dan sonra okunan zamm-ı sureler ise asla rastgele seçilmez. Manalarına bakılarak tertip edilirler. 

Enderun Usulü Teravih, iki şekilde kılınır. Birincisinde imam, müezzinleri makam geçkileri ile yönlendirir, ikincisinde ise makamlar arasındaki geçkileri müezzinler sağlar. Buna göre ilk gecede geçkileri müezzinler sağlar. Oruç ayının son 10 günde ise Ramazan'ın uğurlanmasından dolayı hüzünlü ilahiler okunur.                                                                                  

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K