Hobi bahçelerine, belirlene kriterlere uyanlar gidebilecek

Hobi bahçelerine, belirlene kriterlere uyanlar gidebilecek
Vatandaşların talebi ve Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sonucu 1784 hobi bahçesi üretime açıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle de açılan hobi bahçelerine bir dizi kriter getirildi.

İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan hobi bahçeleri, önlemlerin yumuşatılması üzerine sakinlerine kavuştu. Vatandaşlar, geç de olsa ekip dikmeye başladı. 

Konu hakkında açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Vatandaşlarımızdan açılması için yoğun talep geldi. İl Hıfzıssıhha Kuruluna ısrarla taleplerimizi ilettik. Belirli koşullara uyulması şartıyla açılabileceği şeklinde bize yetki verdiler. Biz de istenilen kriterlerin sağlanması şartıyla Hobi Bahçelerini sahipleriyle artık buluşturduk." dedi. 

20 ila 65 yaş aralığındakiler ekim dikim yapacak

Hobi bahçesine getirilen kriterleri de duyuran Büyükkılıç, "Belediyemizin girişimleri sonucu açılan hobi bahçeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günler haricindeki her gün 08.30 ile 18.30 saatleri arasından tek ve çift sayı uygulamasına göre hizmet verecek. Ayrıca Covid-19 ile mücadele kapsamında hobi bahçelerine 65 yaş üstü ve 20 yaş altındakilerin giremeyecek. Hobi bahçelerindeki ekim dikim faaliyetleri 20 ile 65 yaş aralığında olan kişiler tarafından yapılabilecek” dedi.

Hobi bahçesi kriterleri

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki hobi bahçelerinin açılması için getirilen diğer kriterler ise şunlar; "Beş farklı bölgedeki 1784 hobi bahçesinden her birisine en fazla iki kişi girebilecek. Hobi bahçelerinin ana giriş kapılarında ateş ölçümü yapılacak ve girenler kaydedilecek. Bahçe numarası tek olanlar ayın tek günlerinde, çift olanlar ise ayın çift günlerinde giriş yapabilecek. Hobi bahçelerine maskesiz kimse alınmayacak ve sosyal mesafe kuralları için denetimler yapılacak.

Hobi Bahçeleri'nin açıldığı ilk günden bahçelerine gelerek ekim çalışmalarına başlayan vatandaşlar, taleplerine cevap veren Büyükşehir Belediyesi Başkanı Memduh Büyükkılıç’a teşekkür etti.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K