K

Hıdırellez Köşkü, Gök Gözlem Evine Dönüşüyor

Hıdırellez Köşkü, Gök Gözlem Evine Dönüşüyor
Kayseri'de şehre hakim bir tümülüs üstüne yaptırılan Hıdırellez Köşkü, gök gözlem evi olarak düzenlenecek. Hıdırellez Gök Gözlem Evi Projesi için Ankara’da teleskop örneklerini inceleyen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, restore ettirdikleri tarihi yapının bilime hizmet edeceğini söyledi.

Tarihi Kentler Birliği tarafından tarihi ve kültürel mirasın korunması konusunda proje ödülü alan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Erkilet Bölgesi’ndeki Hıdırellez olarak bilinen Hızır İlyas Köşkü'nün şehir manzarasıyla da dikkat çektiğini kaydetti. 

Hızır İlyas Köşkü'nün restorasyonu hakkında bilgi veren Çolakbayrakdar, "Yapımı 1241- 1242’lı yıllara ait olan Hızır İlyas Köşkü diye bilinen tarihi mekanı, restore ettik ve iç tefrişat çalışmalarının tamamlanmasıyla günümüze kazandıracağız. Bizden sonraki kuşaklara da kültür mirası olarak bırakmış olacağız. Gök Gözlem Evi haline dönüştürülecek olan tarihi yapıda geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirilmesine katkı sağlayacağız. Aynı zamanda astronomi ve uzay bilimi alanında bilgi donanımı olarak dünya ile rekabet edebilecek düzeyde gençler yetiştireceğiz” diye konuştu. 

HIDIRELLEZ KÖŞKÜ TARİHÇESİ

13. yüzyıl Selçuklu dönemi eseri olan Hıdırellez Köşkü, Anadolu Selçuklu Sultanı 2'nci Gıyasettin Keyhüsrev tarafından Hıdırellez Tepesi’ne büyük bir tümülüsün üstüne yaptırılmıştır. Av köşkü olarak planlanan yapı bazı kaynaklara göre şifahane olarak kullanılmıştır. Şehre hakim bir konumda bulunan yapıda; hol, mescit, eyvan ve bir mutfak bulunmaktadır. Yapı, kesme taş duvar örgüsü ile inşa edilmiştir ve duvarlar yığma tekniğiyle yapılmıştır. Kocasinan Belediyesi’nin restore çalışmalarını tamamladığı yapı, yakın zamanda Gök Gözlem Evi olarak hizmete sunulacak. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K