Hemşireler Günü'nün tarihçesi ve 'Sus Hemşire'nin hikayesi

Hemşireler Günü'nün tarihçesi ve 'Sus Hemşire'nin hikayesi
Yarın günlerden 12 Mayıs Uluslararası Hemşireler Günü... Doktorların yardımcıları olan hemşirelerin emeklerinin karşılığı bu özel günde kutlamalarla hissettirilmeye çalışılır. Peki hemşireler gününün nasıl doğduğunu ve 'sus hemşire’ fotoğrafının hikayesini hiç merak ettiniz mi? 

45 YILDIR KUTLANIYOR

Dünya çapında her yıl aynı tarihte kutlanan Uluslararası Hemşireler Günü, ilk olarak 12 Mayıs 1974 tarihinde Amerika’da kutlandı. Uluslararası Hemşireler Konseyi, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ı “Uluslararası Hemşireler Günü” ilan etti. Aynı yıl dönemin ABD Başkanı Nixon imzasıyla kesin olarak karar verildi. Dünya ve Türkiye 45 yıldır 12 Mayıs’ı Hemşireler Günü olarak kutlanmaya devam ediyor.

‘SUS HEMŞİRE’NİN HİKAYESİ

Hastanelerin duvarlarını süsleyen ve hemşirelerin sembolü haline gelen “sus işareti yapan hemşire” fotoğrafındaki kadının kim ve asıl mesleğinin ne olduğunu biliyor musunuz? Fotoğraftaki kadın Dilek Tunca, 1970’li yılların mankeni ve turzimcisi.
Dilek Tunca yıllar sonra “sus” pozunun hikayesini anlattı. Bir gazeteciye verdiği röportajda ‘sus hemşire’ fotoğrafının ortaya çıkışını şu sözlerle ifade etmişti; “Hiç unutmuyorum, 1976 senesinin yazıydı. Turizm işimle ilgili Almanya’dan döndüğüm gün annem söyledi (Seni ajanstan aradılar) diye. İstanbul Reklam Ajansı’ydı, Cağaloğlu’nda. Şimdi kapandı tabii. O dönem turizmciydim, aynı zamanda mankenlik yapıyordum. Ertesi gün hemen gittim ajansa. Yurtoğlu ilaç firması, hastanelere bir ‘Sus Pankartı’ yaptırmak istiyormuş. Firma beni seçmiş. 20 küsurlu yaşlardaydım. “Bir tek hastanelere koyacağız, sus işareti yapın” dediler. Ajansta bir sürü poz çektiler, sonra arasından da bildiğimiz pozu seçtiler. Hemşire kıyafetlerini de Haseki Hastanesi’nin başhemşiresinden ödünç almışlardı”
[caption id="attachment_4284" align="alignnone" width="600"] Eski manken Dilek Tunca yıllar sonra “sus” pozunun hikayesini anlattı ve aynı pozu tekrar verdi.[/caption]
GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K