K

Harf inkilabının altalıdığı tarihi han, restore edilmeyi bekliyor

Harf inkilabının altalıdığı tarihi han, restore edilmeyi bekliyor
Selçuklu ve Osmanlı izlerini taşıyan ve Harf İnkılabının anlatıldığı tarihi Kayır Hanı, restore edilmeyi bekliyor. İYİ Parti Bünyan İlçe Başkanı Erhan Özhan, ilçede bulunan ve kaderine terk edilen hanın ayağa kaldırılmasını istedi. Şu an ahır olarak kullanılan eser, yıkılmayla karşı karşıya.

Selçuklunun ve Cumhuriyetin maddi manevi izlerini taşıyan, UNESCO tarafından dünya mirası listesinde, Koramaz Vadisi'nin hemen girişinde bulunan Kayır Hanı; Kayseri Sivas karayolu üzerinde gözle görülür önemli bir noktada yer alıyor. Tarihi değerine ve bulunduğu önemli konuma rağmen şu an “ahır” olarak kullanılmakta ve yıkık duvarları, çökmüş çatısı, etrafında çöp yığınları ile adeta izbe bir harabeyi andırıyor. Özel şahıs mülkiyetinde olan bu eserin, gerekli kanuni ve maddi imkanlar mülk sahibine sağlanarak devlet mülkü haline dönüştürülmesi isteniyor. Ayrıca eserin acilen restore edilerek sosyal ve kültürel anlamda hak ettiği değere de kavuşturulması gerekiyor. 

İYİ Parti Bünyan İlçe Başkanı Erhan Özhan, yıkılmak üzere olan tarihi yapı Kayır Hanı hakkında açıklama yaptı. Atatürk’ün Harf İnkılabı bu handa anlattığını anımsatan Özhan, "Selçuklu eseri Kayır Hanı, gözümüzün önünde yok oluyor! Harf İnkılabının 93. yıldönümü vesilesiyle, Kayseri ‘de bu inkılabın en önemli mihenk taşlarından olan “Kayır Hanı” ziyaret ettim. Tarihi 1200’lü yıllara dayanan eser, harf inkılabının kabulü olan 1 Kasım 1928 tarihinden 40 gün önce Atatürk tarafından ziyaret edildi. Atatürk burada Gesi, Mancusun, Efkere, Vekse ve Isbıdın köylerinin halkıyla bir araya gelip, öğrencilere yeni harflerle ilgili sorular sordu ve aldığı cevaplarla büyük memnuniyetle ayrıldı." diye konuştu.                      

İYİ Parti Bünyan İlçe Başkanı Erhan Özhan, harf inkılabının 93. yıldönümü vesilesiyle ilgili kurumların harekete geçerek, tarihi yapının restore edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K