K

Gilaburu meyvesinin hasadı başladı

Gilaburu meyvesinin hasadı başladı
Böbrek dostu ve sindirimi kolaylaştıran gilaburu meyvesinin 2020 yılı hasadına başlandı. Bu sene coğrafi işareti de alınan gilaburu özellikle Akkışla ve Bünyan ilçelerinde vatandaşların geçim kaynağı haline gelmiş durumda.

Gilaburu, özellikle Akkışla ilçesinde önemli bir ekonomik değer. Suda salamura şeklinde bekletilen ve sıkılarak meyve suyu olarak tüketilen bu meyvenin faydaları saymakla bitmiyor. Böbrek dostu ve sindirimi rahatlattığı bilinen belli başlı faydalarındandır. Düzenli olarak kullanıldığında, böbrek taşını mesane yoluyla düşürdüğüne inanılmaktadır. 

2020 senesi gilaburu hasadı nedeniyle Akkışla ilçesinde düzenlenen törene İl Müdürü Mustafa Şahin, İlçe Kaymakamı Hasan Kurt, İlçe Belediye Başkanı Ayhan Arslan, İlçe Müdürü Gamze İnkayası ve Birlik Başkanı Osman Güner katıldı.                                                                                                          

Törende konuşan Şahin “Bugün yıllık 500 ton civarındaki hasadıyla Kayseri ve ülke genelinde öncü ilçelerden biri olan Akkışla ilçemizdeyiz. Akkışla, coğrafi işaret alan gilaburusu ile öne çıktı. Gilaburu Kayseri'mizin özel ürünlerinden birisidir. Gilaburu merkezi Kayseri olmak üzere, Sivas ve Yozgat'ta da yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlimizde yaklaşık 200-250 dekar kapama bahçemiz var. İlçede ev bahçelerinde de üretimi yapılmaktadır" dedi.

Meyve suyu olarak tüketiliyor

Şahin, "Faydaları bilimsel olarak kanıtlanan gilaburu, son yıllarda Türkiye’de de rağbet görüyor. Ekim ayının ilk haftasında hasadı tamamlanan gilaburu, salamura olması için şişelere doldurularak bekletiliyor. Kış aylarında meyvesi ezilen gilaburu tatlandırılarak meyve suyu şeklinde içiliyor. Ayrıca Kayseri’ye de ciddi bir ekonomi sağlıyor. Türkiye’deki birçok meyve suyu üretim fabrikası bu bölgeden aldıkları gilaburuları Türkiye’nin birçok yerine ulaştırıyor. Bizim için önemli olan bu bölgenin yerel ürünlerini ön plana çıkarmaktır." ifadesinde bulundu.

'Gilaburu'nun tanıtımı için çalışacağız'

Şahin, "Önümüzdeki yıllarda Gilaburunun tanıtımı için Kaymakamlık ve Belediye ile birlikte birçok etkinliği birlikte yapacağız. Beraberinde bölgede bu ürünümüzle alakalı üretici birliklerimizin oluşması, yereldeki ürünün ulusal bir markaya gitmesinde Belediyemiz ve sivil toplum örgütlerinin destekleri bizi çok daha ileri noktalara taşıyacaktır. İnşallah 1-2 yıl içerisinde Kayseri, kendi markasını oluşturup piyasaya arz edecek. Hasadınız bereketli olsun” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K