K

Gassal ne demek ve çalışma şartları nasıldır?

Gassal ne demek ve çalışma şartları nasıldır?
Hayata veda eden insanları yıkadıktan sonra kefenleyerek yakınlarına teslim eden gassallar, dünyanın en zor mesleklerinden birini icra ediyor. En duygusal anlara şahitlik eden gassalar bazı zamanlar cenaze yakınları ile birlikte gözyaşı döküyor. En çok da bebek ve çocuk bedeni yıkarken zorlandıklarını ifade eden gassalar, cenaze yakınlarıyla birlikte ağladıklarını dile getiriyor.

İnsanların en hüzünlü anlarına şahit olan gassallar, yıkama ve kefenleme işlemleri yaparken en çok çocuklardan etkileniyor. 13 yıldır cenaze imamı ve gassallık yaptığını söyleyen Mahir Atik, cami imamlığı ile cenaze imamlığı arasında çok büyük fark olduğunu söyledi.

Cenaze imamlığının hep hüzünlü olduğunu belirten Atik, "Bu mesleği şahsen tercih ederken isteyerek ve severek tercih ettim. Sabah herkes gibi biz de işimize gidiyoruz. Burası kalabalık bir yer. İnsanlar annelerini, babalarını, en sevdiklerini kaybetmişler. Bu durumdan biz de etkileniyoruz. Bir kenara çökmüş, iki elini başının arasına almış, sevdiğini kaybetmiş insanlar var. Tabii, bu sahne bizleri üzüyor. Onların acısını paylaşıyoruz. Ben ve gassal arkadaşlarımın burada hep hüzünlü bir hayatımız var. Annesinden yeni doğmuş veya bir, iki üç yaşında vefat etmiş çocuklar oluyor. Bazen biz anneye veya babaya yıkatıyoruz o cenazeyi. Yıkarken onlar ağlıyor, bizler de ağlıyoruz. Her mesleğin zorlukları var ama bir gassal çok zor şartlar altında bu görevi icra ediyor" dedi.                                                           

Genç kuşak cenaze imamı ve gassallığı tercih ediyor

Gassalların yüzde 95'inin genç olduğunu belirten Atik, "İstanbul, Ankara, Kayseri, Konya'ya baktığımızda orada gassal arkadaşlarımız var, onlar da gençtir. Genç kuşak cenaze imamı ve gassal oluyor. Büyükşehir Belediyemize, kendi arkadaş çevremize baktığımızda isteyerek bu mesleği tercih ediyorlar. Zorunluluk değil, bir işim yoktu en azından gassal olayım değil bu mesleği isteyerek tercih ediyorlar" diye konuştu.

'Zor bir meslek, sevmek lazım'

7 yıldır gassallık yapan Cemal Aktaş da "Bir tırın arasında sıkışarak yanan bir insanın cenazesi beni çok etkiledi. Tutulacak yeri kalmamıştı. Bu mesleği tercih etmek isteyen gençlere önerim, severek gelirlerse bu mesleği başarırlar. Zor bir mesleğimiz var" ifadelerini kullandı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K