Fırat'ın doğusuna harekat an meselise

Fırat'ın doğusuna harekat an meselise
Son dakika… ABD’den bomba ‘Türkiye’ mesajı… Resmen açıkladılar. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından Washington Yönetimi'nden çok kritik bir mesaj geldi. Uluslararası ajansların 'son dakika' gelişmesi olarak abonelerine servis ettiği Beyaz Saray açıklamasında, "ABD'nin Türkiye tarafından Suriye'nin kuzeyi için planlanan harekâtta yer almayacağı ve buna destek vermeyeceği" belirtildi.

ABD’den gelen açıklama, “Türkiye’nin yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine (Fırat Nehri’nin doğusu) yönelik operasyon için harekete geçeceği” belirtildi. Açıklamada ayrıca “IŞİD’i yenilgiye uğratan ABD güçlerinin artık doğrudan bölgede olmayacağı” belirtilirken “Türkiye’nin son iki yıldır bölgede yakalanan IŞİD savaşçılarından sorumlu olacağına” da yer verildi. 

Cumhurbaşkanı 5 Ekim'de duyurmuştu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon için önceki gün şu açıklamayı yapmıştı: “Hazırlıklarımızı yaptık, harekât planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti, belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır.”

Erdoğan: Her türlü tedbiri alacağız

ABD açıklaması, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın yaptığı telefon görüşmesinden sonra geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, bu görüşmeye ilişkin yayınladığı mesajda, iki liderin Fırat’ın doğusunda kurulması planlanan güvenli bölge hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu aktardı.

Erdoğan görüşmede, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG/PYD kaynaklı terörün ortadan kaldırılması ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşünü sağlayacak koşulların oluşturulması için güvenli bölgenin şart olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin IŞİD terör örgütüne karşı mücadelede kararlı olduğunu yinelerken, bölgede böyle bir sorun yaşanmaması için Ankara’nın her türlü tedbiri alacağını vurguladı.

Görüşmede Erdoğan’ın ABD ile Türkiye arasında varılan güvenli bölge mutabakatına ilişkin gereklerin yerine getirilmemesinden duyulan rahatsızlığı ilettiği de belirtildi.

Beştepe’den yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerikalı mevkidaşının daveti üzerine gelecek ay Washington’a gidecek ve iki lider burada bir görüşme gerçekleştirecek.

Güvenli Bölge'nin kapsamında anlaşmazlık 

Türkiye ile ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye sınırı boyunca bir güvenli bölge oluşturulması için ağustos ayında mutabakata varmıştı. Ancak iki ülke arasında güvenli bölgenin kapsamına ilişkin anlaşmazlık bulunuyor. Türkiye, 2 milyon Suriyeli sığınmacıyı yerleştirmeyi planladığı güvenli bölgenin 30 kilometre derinliğinde olmasını istiyor. Ankara, planlanan güvenli bölgenin terör örgütü YPG’den arındırılması gerektiğini vurguluyor. 

Türkiye, sekiz yılı aşan iç savaş süresince Suriye’den kaçan 3.6 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×