K

Ev mutfağında başlayan ticaret, 6 şubeli işletmeye dönüştü

Ev mutfağında başlayan ticaret, 6 şubeli işletmeye dönüştü
Ekonomik hayat, başarısızlıklarla daha çok haber olurken şimdi okuyacağınız hikaye destek verildiğinde kadınların da yeni başarı hikayeleri yazabileceğinin bir örneği aslında. Anne ve kızının kendi mutfaklarında yaptıkları yöresel gıdaları komşularına satarak başlattıkları ticari girişimleri, nasıl 6 şubeli bir işletmeye dönüştü? Anne ve kızın maharetlerinden doğan başarı ve onlarca kişinin istihdam edildiği Sevgi Bacı Unlu Mamülleri’nin kuruluş hikayesini, Nazife Sultan Hayarali ve üretim müdürü Ömer Hayarali ile konuştuk.

Sevgi Bacı Unlu Mamülleri’nin şirketleşmeden önceki hikayesi oldukça dikkat çekici. Kadın girişimcilere de cesaret verici türden... 'Kadınlara fırsat verilince' klasik cümlesindeki 'fırsat' yerine sadece 'destek' verilmesi onları başarılı bir iş kadını yaptı. Kayseri lezzetleri konusunda maharetli olan anne Nazifa Sultan Hayarali ile kızı Sevgi Hayarali'nin başarı hikayesi...

Önçeleri kendi mutfaklarında yaptıkları ev yapımı ürünleri komşularına satmaya başlayan anne - kızın, bayram gibi özel günlerde aldıkları sipariş yoğunluğu yeni bir karar almaya yöneltti. Erkek kardeş Ömer Hayarali ve diğer kardeşlerin de desteğiyle 2010 senesinde aile şirketini kurdular. Teknolojiyle el emeğini buluşturan Hayarali ailesi, Sevgi Bacı Unlu Mamüller firmasını kısa sürede 6 şubeli bir marka haline getirdi. Tedarikçilerle birlikte çok sayıda kişi de şimdi buradan ekmek yiyor. 

Kete, ev baklavası ve börekte iddialı

Sevgi Bacı, henüz 10 senelik bir marka olmasına rağmen adından ve tadından söz ettirmeyi başardı. Özellikle de börek, ev baklavası, kete ve etli mantı üretiminde iddialı. Bu ürünlerin yanı sıra yaş ve kuru pasta çeşitleri, çorbalık, makarna, erişte, içli köfte, yaprak sarma, köy yufkası, halka ve tulumba tatlı çeşitleri de iddialı olduğu diğer ürünler. 

Birinci sınıf malzeme, katkısız üretim

Başarılı olmalarının sırrını, birinci sınıf malzeme kullanmalarına bağlayan Nazife Sultan Hayarali, işlerini severek yaptıklarını dile getirdi. Hayarali, "Siz işinizi düzgün yaparsanız başarı da arkasından geliyor" dedi.

'Katkı maddeleri sağlığımızı bozuyor'

Gıda maddelerinin raf ömrünü uzatmak için 120 çeşit katkı maddesi kullanıldığına dikkat çeken Üretim Müdürü Ömer Hayarali de, ticari kaygılarla kullanılan bu maddelerin insan sağlığına zararlı olduğunu dile getirdi. Tüketicinin artık bilinlendiğine vurgu yapan Hayarali, "Katkısız ve günlük üretilen gıdalar tercih ediliyor. Bu düşünceden hareketle annem ve ablamın evde başlattıkları gıda üretim işini aynı ruhla işletmeye dönüştürdük. Bilinçli tüketici tercihleri ise işlerimizi büyüttü.” diye konuştu. 

Sevgi Bacı Unlu Mamülleri Şubeleri

Katkısız ve günlük üretim anlayışını benimseyen Sevgi Bacı Unlu Mamülleri; Fuzuli Mahallesi (Merkez Şube), Yeni Mahalle, Yeşil Mahalle, Barboros Mahallesi, Kılıçaslan Mahallesi ve son olarak Belsin’de açtığı 6 şubesiyle vatandaşa güler yüzlü hizmet sunmaya devam ediyor.

GÖNDER

    Ev mutfağında başlayan ticaret, 6 şubeli işletmeye dönüştü yorumlar

  • Hüseyin Kirazlı
    Ürünlerinizden çok ama çok menmunuz, helâl sizlere
  • Özgür Hata
    Severek yiyoruz. Ellerinize sağlık...
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K