K

Etli Mantı Nasıl Yapılır ve Pişirilir? | Kayseri Lezzetleri

Etli Mantı Nasıl Yapılır ve Pişirilir? | Kayseri Lezzetleri
Kayseri ile özdeşleşen 'Mantı'nın 36 çeşidinin bulunması ve her birinin diğerinden lezzetli olması mantının haklı şöhretinin kaynağı olsa gerekir. Bu çeşitlerden 'etli mantı' şöhrette en büyük paya sahiptir. Peki etli mantı nasıl hazırlanır ve pişirilir? Sizler için derledik...

Etli Mantı, Börek Aşı, Tepsi Mantısı, Peynirli Mantı, Yağ Mantısı, Şebit Yağlaması hamur ağırlıklı ev yemeklerinin önde gelenleri arasında yer alır. Bu şöhrette en büyük pay elbette Etli Mantınındır. Bu sebepledir ki Kayseri kültüründe bir ev hanımının mahareti, mantı hazırlamasındaki becerisiyle ölçülür.     

MANTI NASIL YAPILIR?

Mantı yapmak için önce yoğurulmuş hamur oklava ile açılır. Daha sonra açılan yufka küçük kareler halinde kesilir. Her bir karenin içine büyük itina ile soğanlı ve baharatlı et konulup kapatılır. Mantı doldurma olarak tabir edilen bu işlem mantının en maharet isteyen kısmıdır. Mantı doldurmanın aynı zamanda kadınlar arasında toplumsal bir işlevi de vardır. Kadınlar dayanışma örneği sergileyerek gruplar halinde mantı doldururlar.                                                                                                                   

MANTI NASIL PİŞİRİLİR?

Doldurulan mantılar kaynamış suya atılarak bir müddet pişirilir. Dişe yapışmayacak kıvama geldiklerinde ateşten indirilir. Servis yapılması için yağ, salça ve bir miktar su ilavesi ile meydana gelen karışım mantının üzerine dökülür. Mantıya lezzetini verecek olan sarımsaklı yoğurt ve sumak da ilave edildiğinde yemek için hazır demektir.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K