ERÜ’de yapılan Covid-19 aşı çalışmasında yeni gelişme

ERÜ’de yapılan Covid-19 aşı çalışmasında yeni gelişme
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) tarafından yapılan Covid-19 aşı çalışmasında önemli gelişme... Üretilen aşının hayvanlar üzerinde denenmeye başladığı duyuruldu.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi tarafından desteklenen projeler kapsamında Covid-19’a karşı hücre kültür temelli inaktif aşı ve rekombinant aşı olmak üzere iki farklı teknoloji ile aşı geliştirilmesi çalışmaları sürüyor.

Erciyes Üniversitesinde Covid-19’a karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif aşı adayının deney hayvanları denemelerine 15 Mayıs 2020 tarihi itibariyle başlandığı açıklandı. Devam eden süreçte aşılanan hayvanlarda aşı adayının etkinliğinin test edileceği belirtildi. 

Erciyes Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, projeler kapsamında Covid-19’a karşı rekombinant aşı adayları da geliştirildiği ve bu aşı adaylarının deney hayvanlarına verilmesi çalışmalarına ise Haziran ayı içerisinde başlanmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Deneme safhaları ne zaman tamamlanacak?

ERÜ'den yapılan açıklamada, Covid-19’a karşı geliştirilen inaktif ve rekombinant aşı adaylarının deney hayvanları üzerindeki denemelerinin Ağustos ayı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K