K

ERÜ'de üretilen aşıyla ilgili umut veren gelişme

ERÜ'de üretilen aşıyla ilgili umut veren gelişme
Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) hocaları tarafından çalışılan ve sonucu merakla beklenen koronavirüs aşısıyla ilgili yeni gelişme... ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, yerli aşının Faz-1 dozlamasının bugün itibariyle tamamlandığını duyurdu.

Çin'den yayılan koronavirüs (Covid-19) salgını can almaya devam ediyor. Vaka sayıları her geçen gün artarken, salgının önlenebilmesi için başlatılan aşı çalışmaları da son sürat devam ediyor. Çin'de üretilen ve 50 milyon doz spariş edilen aşı ülkemize bu hafta gelecek. 

Aşı geliştirilmesiyle ilgili Erciyes Üniveritesi (ERÜ) de önemli bir adımı geride bıraktı. Ülkemizde yapılan aşı çalışmalarının en ileri safhada olanı ERÜ Covid-19 aşısında Faz-1 çalışmasının tamamlandığı duyuruldu. ERÜ Rektörü Prof. Mustafa Çalış, gelinen noktayla ilgili açıklama yaptı.

Hiç bir yan etkisi yok; Faz-2 sürecine geçilecek

Yerli aşıda önemli bir ilerleme kaydedildiğini belirten Çalış, "Covid-19’a karşı Üniversitemiz tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen yerli aşımızın Faz-1 ikinci dozlaması bugün tamamlandı ve ciddi hiçbir yan etki görülmedi. Her şey yolunda giderse inşallah bu ay sonuna kadar Faz-2’ye geçmeyi planlamaktayız" dedi.

2021 Nisan ayında hazır olması bekleniyor

Bu arada, ERÜ Covid-19 aşısının, 2021 Nisan ayına kadar bütün faz çalışmaları tamamlanarak yaygın kullanımına geçilmesi bekleniyor. Bu tarihe kadar Sağlık Bakanlığı, başka ülkeler tarafından üretilen aşıları ülkemize getirerek aşılama çalışması yürütecek.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K