K

ERÜ Rektörü açıkladı: Yerli aşıda gelinen son durum...

ERÜ Rektörü açıkladı: Yerli aşıda gelinen son durum...
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından üretilen ve insan denemelerine başlanan koronavirüs aşısında olumlu gelişmeler yaşanıyor. Aşı yapılan gönüllülerde bugüne kadar hiçbir yan etki görülmediği açıklanırken, 6 ay gibi bir sürede deneme safhalarının tamamlanabileceği duyuruldu.

Koronavirüsle mücadelede yerli aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. ERÜ’de, geliştirilen aşı, faz-1 çalışmaları kapsamında geçtiğimiz günlerde gönüllülere uygulanmaya başlandı. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, yerli aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Faz-1 çalışması kapsamında aşının uygulandığı gönüllülerde şu ana kadar hiçbir yan etkinin görülmediğini duyurdu.  

Ocak ayında Faz-2 safhasına geçilecek

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, “Şu anda iki tane gönüllümüze yapıldı. Bugün üçüncü gönüllümüze yapılacak. Bunun prosedürü var. Şu ana kadar aşı yapılan gönüllülerimizin durumu çok iyi. Hiçbir yan etki görülmedi. Çok sıkı takip ediyoruz. Gerçekten iyi gidiyor. İnşallah faz-1’i daha önce de açıkladığımız gibi Ocak ayının ilk haftasında bitirmeyi planlıyoruz. Başarılı geçeceğini de ümit ediyoruz. İnşallah sonrasında faz-2’de başarılı geçer. En kısa zamanda milli aşımız milletimizle ve insanlıkla buluşmuş olur diye ümit ediyoruz." diye konuştu. 

Faz-3 safhasını bakanlık yürütecek

Aşının Ar-Ge çalışması sırasında güvenlik testlerine çok dikkat ettiklerini vurgulayan Çalış, adım adım gidilerek milli aşının insalık hizmetine sunulacağını dile getirdi. Aşı ekibinin çok tecrübeli olduğuna işaret eden Çalış, "Şu ana kadar hiçbir sıkıntı yok. İnşallah etkinliği de çok iyi olur. Şimdiden bir şey söylemek çok zor. Önce Faz-1’de başarılı olmamız gerekiyor ki; Faz-2’ye geçelim. Faz-2 de başarılı olsun. Sonra Faz-3 daha geniş kapsamlı olacak. Büyük ihtimal Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülecek. Bunlar da başarılı olur, milli aşımız ortaya çıkar diye ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

'Maske de en az aşı kadar önemli'

Koronavirüs salgınından korunmak için maskenin de önemli bir aşı olduğunu vurgulayan Rektör Çalış, "Maskeyi de aslında koruma açısından bir aşı olarak düşünebiliriz" dedi. Maskenin belki de aşıdan daha önemli olduğuna dikkat çeken Çalış, "Vatandaşlarımız maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeli. Özellikle maske çok önemli. Bu hem vatandaşlarımızın sağlığı açısından hem de sağlık çalışanlarının iş yükünün azaltılması açısından çok önemli. Ne zaman bir rehavet olursa salgın artışı geçiyor. O yüzden önümüzdeki 6 aylık süreçte aşı bulunana kadar daha da dikkat etmemiz lazım. İnşallah aşı bulunduktan sonra daha rahat hale geçeğiz diye ümit ediyoruz. O yüzden çok dikkatli olmamız lazım. Tüm kurallara uymamız lazım” şeklinde konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K