K

ERÜ öğrencileri sınav sisteminden dertli

ERÜ öğrencileri sınav sisteminden dertli
ÖZEL HABER... Sağlık başta olmak üzere bütün hayatı olumsuz etkileyen koronavirüs salgını, eğitimi de vurdu. Pandemi sürecinde örgün eğitimden vazgeçilirken sınavların nasıl yapılacağı ise her zaman tartışma konusu oldu. Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) senatosunun online ve denetimli (kameralı) yapılmasına karar verdiği sınavlar öğrencinin tepkisini çekti. Teknik yetersizlikler ve olası kesintileri gerekçe gösteren öğrenciler, sınav şartlarının esnetilmesini istiyor.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) senatosu, 2021 – 2021 eğitim öğretim yılı güz yarıyıl yılsonu ve bütünleme sınavlarının yapılış şekillerini aldığı kararla duyurdu. Buna göre sınavlar uzaktan online (çevrimiçi) olarak gözetimli ve denetimli şekilde yapılacak. Teknik imkansızlıklar ve kişisel tercih nedeniyle online sınav olmak istemeyen öğrenciler pandemi koşulları uygulanarak yüz yüze sınava çağrılacak.

Kendi aralarında haberleşen çok sayıda öğrenci teknik imkansızlıklar ve alt yapı yetersizliğini gerekçe göstererek online sınavların kameralı şekilde yapılmasına karşı çıktı. Haber merkezimize ulaşan öğrenciler, “Senato kararına göre final sınavlarına kameralı şekilde gireceğiz. İmkanın olup olmaması Erciyes Üniversitesi’nin sorumluluğunda değilmiş. Ya da bu kadar hastalık çoğalmışken belli olmayan bir tarihte yüz yüze sınav yapılacakmış. Öğrenciler mağdur. Mağduriyetimizin giderilmesine yönelik hala bir açıklama yapılmadı.” şeklinde tepki gösterdi.

İsminin verilmesini istemeyen kadın bir öğrenci de, “Üniversite yönetimi vize sınavlarında sorular arası geçişi kaldırarak bir önceki soruya dönüşümüz engelledi. Şimdi de finallere çok az bir zaman varken kamera kararıyla karşımıza geldi. Her öğrencinin bu imkanlara sahip olmadığı aşikar. Ayrıca elektrik kesintisi, internet sıkıntısı sorunlarından kopma kopya olarak sayılıyor. Şimdi de ya kamera açacaksın KVK kanununu çiğneyeceksin ve ‘Biz sorumluluk almayacağız bütün sorumluluk öğrencide olacak’ deniyor. Ya da pandemiye rağmen okula gelip yüz yüze sınav olacaksın deniyor. Lütfen sesimizi duyurun.” diye konuştu.

Bu arada öğrenciler sosyal medya üzerinden #VazgeçErü ve #ErciyesAdaletİstiyor hashtagleriyle seslerini duyurmaya çalışıyor. 3 gündür yayında olan hashtag'lere çok sayıda destek yorumu yazılıyor.

GÖNDER

  ERÜ öğrencileri sınav sisteminden dertli yorumlar

 • Hakan Turksoy
  Bu gençlere gerçekten yazık. Pandemi yeterince zorlarken bir de idarecilerin zorlaması çok garip
 • Matematik
  Hiç bu kadar çaresiz hissetmemiştim.Alt yapı yok,bilgisayarım yok ailemin maddi durumu da Erciyes in sunduğu şartlar altında eğitim görmeme imkan sağlayamıyor. Değil kameralı sınav agirmek daha derslerime giremiyorum.derslerime girmek için kendi köyünden kalkıp tanıdığınızı evine gidip eğer o izin verirse bilgisayarından dersimi açmak zorunda olan biriyim. Bu da ne kadar mümkün! Allah aşkına benim gibi kaç öğrenci var bu durumda neden anlamıyorlar
 • İsmini vermek istemeyen bir erkek öğrenci.
  Bu haberi yaparken Erciyes Üniversitesi yönetimini arayıp işin aslını sordunuz mu? Bence hayır... Bu yaptığınız habercilik değil eyyamcılık.
 • İsmini vermek istemeyen bir erkek öğrenci.
  Bu haberi yaparken Erciyes Üniversitesi yönetimini arayıp işin aslını sordunuz mu? Bence hayır... Bu yaptığınız habercilik değil eyyamcılık.
 • orhan veli
  Erü’nün hiç fakir öğrencisi yok sanırım... çok yazık herkes aynı imkana sahip değil. herkesim bilgisayarı interneti yok
 • orhan veli
  Erü’nün hiç fakir öğrencisi yok sanırım... çok yazık herkes aynı imkana sahip değil. herkesim bilgisayarı interneti yok
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K