Erdemli Vadisi'nin özellikleri | Kayseri Gezi Rotası

Erdemli Vadisi'nin özellikleri | Kayseri Gezi Rotası
Doğal güzelliği ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken Erdemli Vadisi, yaz kış doğaseverlerin uğrak mekanı haline geldi. Peki Erdemli Vadisi nerede bulunuyor? Vadiyi öne çıkaran özellikler neler? Erdemli Vadisi uzunluğu ne kadar? Merak edilen bu ve benzeri soruların cevabını doğaseverler için derledik.

Kayseri'ye 69 kilometre uzaklıkta bulunan Yeşilhisar ilçesine bağlı Erdemli Mahallesi'ndeki Erdemli Vadisi, doğaseverlerin gezi rotasında yer bulmaya başladı. Doğaseverleri buraya çeken sebep ise bölgenin doğal güzelliği ve tarihi birçok yapıyı bünyesinde barındırıyor olması.

Erdemli Vadisi, yaklaşık 10 kilometre uzunluğa sahip bir vadi. Yeşil örtüyle kaplı vadide manastır, kaya kilise ve kayadan oyma yaşam alanları bulunuyor. Vadi boyunca uzanan yerleşim alanında fresklerin bulunduğu 11 adet kaya kilise kayıt altına alınmış durumda.                                                                                                                                                                                                                                                    

ERDEMLİ VADİSİ'NDEKİ KİLESELER

Erdemli Vadisi'ne gelenler; kayadan oyma ve günümüze kadar ulaşan Kilise Camisi, H. Eustathios Kilisesi, H. Nikolaos Kilisesi ve Şapeli, Mikhael Kilisesi, Oniki Havari Kilisesi, Kırk Martir Kilisesi, Tek Nefli Kilise, Saray Manastırı Kilisesi ve Ayı Kilisesi'ni görme imkanı buluyor. Bölge halkı, bölgede turizmin canlanmasından dolayı memnun. Birçok doğasever, gruplar halinde Erdemli Vadisi'ne gezi düzenliyor. Erdemli Vadisi, yazın ayrı kışın ayrı güzel. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×