Elektronik sigara yasak mı, cezası var mı?

Elektronik sigara yasak mı, cezası var mı?
Tütün ve ürünlerine savaş açan Türkiye'nin başı şimdi de elektronik sigaralarla dertte. Ülkemizde elektronik sigara kullanımı her geçen gün artıyor. Peki elektronik sigara yasak mı ve cezası var mı?

Türkiye, çıkardığı yasalarla sigara kullanımını azaltma konusunda örnek gösterilen ülkelerin başında geliyor. Tütün ve türleriyle başarılı bir mücadele ortaya konuyor. Bir taraftan bu mücadele devam ederken şimdi de elektronik sigara tehdidi ortaya çıktı. Sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiye bile edilen elektronik sigaranın, yapılan bilimsel araştırmalara göre sigaradan daha fazla tehlikeli olduğu ortaya çıktı.

Harekete geçen yetkililer, elektronik sigaraların da yasaklanmasını sağladı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanlığı'nın aldığı karar doğrultusunda elektronik sigaranın satışı yasaktır.

Elektronik sigara satmanın cezası

Yasal düzenlemelerle tütün içersin ya da içermesin, tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü ürünün (elektronik sigara, bitkisel nargile, vs.) 4207 sayılı Kanun hükümleri kapsamında değerlendirilerek kamuya açık kapalı alanlarda kullanımı yasaktır. Bugüne kadar kartuşu nikotin içeren herhangi bir elektronik sigara  markası için ithalat izni verilmedi ve ruhsatlandırılmadı. Dolayısıyla elektronik sigaranın ülkemize sokulması ve her türlü ticaretinin yapılması yasaktır. Yasayı ihlal edenler, ALO 184 SABİM hattı üzerinden ulaşılan Tütün İhbar Hattına bildirimde bulunulabilir. Bir tütün ürünü olarak kabul edilen elektronik sigara yasağını ihlal edenler hakkında tütün ürünlerine uygulanan mevzuata göre ceza uygulanmaktadır.

Kayseri'de elektronik sigara operasyonu

Sigara kullanımı ve elektronik sigarayla da mücadele devam ediyor. Son olarak Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bir ihbar üzerine O.A. isimli şahsın işyerinde arama yapıldı. Aramada 4 adet elektronik sigara ve 500 adet elektronik sigara likiti ile 100 adet elektronik sigara aparatı ele geçirildi. Şüpheli hakkında 5607 sayılı yasaya muhalefet suçundan işlem yapıldı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K