Elektronik seçim için ilk adım atılıyor

Elektronik seçim için ilk adım atılıyor
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu belirterek, yeni sistem için yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini ve bunu Meclis’te grubu bulunan partilerle görüşeceklerini açıkladı.

Seçimlerde oy verme işleminin, internet üzerinden yapılabilmesi için çalışma başlatıldı. ABD, İsviçre, Estonya ve Brezilya gibi birçok ülke bu sistemi kullanıyor. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye'nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, Mart 2024 Yerel Seçimler’den sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerektiğini anlatan Yener, “Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde. Mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizilecek. Bizde seçimlerin e-Devlet üzerinden de yapılabilir” dedi.

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceği ve ilk planda yurt dışı seçmeninin bu sistemde oy kullanabileceğini sözlerine ekledi.

ELEKTRONİK OYLAMANIN GETİRECEĞİ FAYDALAR

 

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük seçim maliyetinden (oy pusulası basımı, dağıtımı, sandık görevlendirmeleri, okullarda güvenlik alınması vs) kurtulacak. Seçmenler için de büyük kolaylığın olacağı yeni sistemde, oy sayımı da hızlı ve daha kolay olacak.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×