K

Elektrik faturalarında yeni tarife açıklandı

Elektrik faturalarında yeni tarife açıklandı
Son günlerin önemli gündem maddelerinden olan yüksek gelen elektrik faturalarında yeni tarife belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısında KDV indirimi ve esnafları kapsayan indirim oranlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi. Toplantıda elektrik faturalarına indirim olarak yansıyacak yeni tarife düzenlemesi ile yurt içindeki diğer gelişmeler ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ele alındı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan, “Ukrayna’nın verdiği mücadeleyi takdir ediyoruz. Kendi milli çıkarlarımızdan elbette ödün vermeyeceğiz ama bölgesel ve küresel dengeleri de ihmal etmeyeceğiz. Bunun için ne Ukrayna'dan ne Rusya'dan vazgeçmeyeceğimizi söylüyoruz. Montrö Sözleşmesi'nin boğazlardaki gemi trafiği konusunda ülkemize verdiği yetkiyi krizin tırmanmasının önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız." dedi.

ELEKTİRİK TARİFELERİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki kabine toplantısında kamuoyuna duyurdukları elektrik tariflerindeki düzenlemeyi de netleştirdiklerini açıkladı. Erdoğan, “Meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektrikte alınan KDV yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü. Ayrıca meskenlerdeki düşük tarife sınırı da günlük 8 kilovatsaate, aylık 240 kilovatsaate yükseltilmiştir. Tüketimine göre faturalarda net yüzde 8 ile yüzde 14 oranında bir indirim sağlanmış olmaktadır.

Esnaflar ve zanaatkârlarımızda da yüzde 25 indirim uygulanacaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere TÜBİTAK'tan sağlanan burslarda yüzde 67'lik artışla bin 250 liraya çıkardıklarını da sözlerine ekledi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K