K

El ve Bilek Kesilerine Nasıl Müdahale Edilmeli? | Mikrocerrahi Yöntem

El ve Bilek Kesilerine Nasıl Müdahale Edilmeli? | Mikrocerrahi Yöntem
Kurban Bayramı'nda sıklıkla yaşanan el-bilek kesilerinde ilk müdahalenin önemli olduğu vurgulandı. Müdahalenin özellikle ameliyathane ortamında mikrocerrahi yöntemle yapılması gerektiğini belirten Kayseri System Hospital doktorlarından Op. Dr. Emre Yurdakul, "Mikrocerrahi uygulamanın hastanın ileriki zamanlarda elini eskisi kadar güçlü kullanabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır" dedi.

Kesici mutfak aletlerinin sıklıkla kullanıldığı Kurban Bayramı gibi zamanlarda çok sayıda kaza meydana geliyor. Kurban kesimi sırasında el-bilek ya da vücudun değişik yerlerinden kesi yaralanmaları yaşanıyor. Yaralanan kişinin ilerleyen günlerde fiziksel yetersizlik ve hatta uzvunu kullanamama sorunu yaşamaması için ilk müdahale şeklinin çok önemli olduğu belirtildi. 

Yaşanması muhtemel el-bilek kesilerine karşı uyarılarda bulunan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Emre Yurdakul, “Hastanelerimizin acil servislerinde elbette ilk müdahale yapılıyor ancak el-bilek kesilerine imkan dahilinde el ve mikrocerrahi merkezlerinde müdahale edilmesi gerekir; tendon ve sinirlerdeki kesiler, mikrocerrahi yöntemle dikilmezse hastada kalıcı rahatsızlıklar oluşabilir.” dedi.

Kesi esnasındaki ilk müdahaleye de dikkat çeken Yurdakul, “Parmaklarda bir kesi oluşmuşsa parmakların her iki tarafından gelen ince damarlar ve sinirler zarar görmüştür. Temiz bir bez ve  çok küçük bir basınç uygulayarak bu kanama durdurulmalı. Önemli ve riskli olan bileğimizdeki iki ana damardan birinin ya da her ikisinin zarar görmesidir. Böylesi bir durumda kesilen bölgenin yaklaşık 2 santim öncesinden başparmakla güçlü bir basınç uygulamalı ve ardından da el ve mikrocerrahi merkezlerine ulaşılmalıdır. Bizler mikrocerrahi servisi olarak Kurban Bayramı süresince işimizin başında olacağız.” diye konuştu. 

KESİLERE NASIL MÜDAHALE EDİLMEDİ? (Tıkla İzli...)

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K