K

Dorak nedir ve hangi amaç için kullanılır?

Dorak nedir ve hangi amaç için kullanılır?
Kayseri’de yaşayan 72 yaşındaki İsmail Yıldız, tam 50 yıldır baba mesleği olan dorak üreticiliği yaparak geçimini sağlıyor. Peki dorak taşı nedir ve hangi amaç için kullanılıyor? Haberimizde...

Dorak taşı adı verilen gözenekli özel bir taştan çeşitli ebatlarda imal edilen bir yoğurt saklama taşı yapılagelmektedir. Özellikle buzdolabının bulunmadığı zaman ve mekanlarda yoğurdun saklanması amacıyla kullanılan bu taş içerisinde saklanan yoğurdun harikulade bir lezzeti olmaktadır.

Kayseri’nin Melikgazi ilçesi Ağırnas Mahallesinde yaşayan İsmail Yıldız da, 50 yıl önce baba mesleği olan dorak üreticiliğine başladı. Geçen süreçte işini sürdüren Yıldız, ürettiği dorakları çeşitli illere gönderiyor. Yaptığı işe değinen Yıldız, “Dorak’ın ocağı var biz bunun ocağına gidiyoruz, oradan alıp bu hale getiriyoruz. Biz bu taşları işliyoruz. Dorak’ı yoğurt yapımında kullanıyorlar. Yoğurt yapmak için içini doldurduktan sonra mutfakta soğuk bir yere konuluyor ve yoğurt suyunu dışarıya veriyor. Sonra da koyulaşıyor. Yoğurt koyulaştıktan sonra içindeki yoğurdu alıp yiyorlar. Ardından tekrar yoğurt yapmak için dolduruyorlar." dedi.

Dorak kabının yoğurttan başka kullanılmadığını belirten Yıldız, "Özellikle Kayseri’deki vatandaşlar dorakı biliyor ve kullanıyor. Dorakları İstanbul ve Ankara gibi şehirlere kargo ile gönderiyoruz. Vatandaşların ilgisi güzel. Bunu bilenler almak için geliyorlar. El emeği şekilde kendimiz yaparak satıyoruz” diye konuştu.

 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K