K

Doktor vekil; 'Sağlıkta tasarruf olmaz' diyerek SMA taraması istedi

Doktor vekil; 'Sağlıkta tasarruf olmaz' diyerek SMA taraması istedi
SMA hastası bebekleri olan bir aile ile basın karşısına çıkan CHP'nın doktor kökenli Kayseri Milletvekili Çetin Arık, evlilik öncesi yapılan tarama testlerine SMA taramasının da dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Basın açıklamasında, çocuklarının gözleri önünde eridiğini ifade eden anne Zehra Özkesemen, gözyaşları içinde yaptığı konuşmasında,  “Lütfen artık sesimize ses olun, çocuklar acı çekmesinler” sözleriyle SMA’lı çocukların tedavileri için destek istedi.

Bir yaşındaki Belinay bebeğin hem anne hem babasının SMA taşıyıcısı olduğunu, bunu da Belinay'ın dünyaya gelmesinden sonra öğrendiklerini ifade eden CHP Milletvekili Çetin Arık, evlilik öncesi yapılan tarama testlerinin 1930 yıllarına ait olduğunu, testlerin günümüz şartlarına göre güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Evlilik öncesi tüm çiftlere SMA tarama testi yapılmasının önemini vurgulayan Arık, şöyle devam etti:"Belinay için gen tedavisine istenen para 2 milyon 300 bin dolar. Sağlık Bakanlığı bu ücreti karşılamıyor. Her şeyden tasarruf olur ama sağlıkta tasarruf olmaz. Tarama masrafları bugün 40-60 lira arasında. 2019 yılında 550 bin çift evlenmiş. Bu çiftlerin tümünü tarasak 5 milyon dolar tutacak. Bugün SMA hastası iki çocuğun tedavisi için istenen paraya tüm evlenecek çiftleri taramış olurduk. Bu insanları bu çaresizliğe neden itiyorsunuz. Sağlık Bakanı çıkıp 'Evlenecek çiftlerin tümü SMA testine tabi tutulacak' dese artık hiçbir çocuk SMA hastası doğmayacak."

YILDA 200 ÇOCUK SMA'LI DOĞUYOR

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye'de yılda 200 çocuğun SMA hastası olarak dünyaya geldiğini söyledi. İlaç lobilerinin SMA testini bilerek engellediğini ileri süren Arık, küresel ilaç lobilerinin oyununa gelinmemesini ve SMA tarama testinin yapılmasını istedi. Arış, "Bu çocuğumuz iki yaşına geldiğinde ya da 13,5 kiloyu geçtiğinde gen tedavisini alamayacak. Allah rızası için devlet, tedavisi kaça mal olursa olsun bu çocuğumuzun tedavisini karşılasın. Bu çocuğumuz bir sembol. Devlet bu durumda bulunan 1300 çocuğumuzu da görsün." diye konuştu.

 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K