K

Devlet hastanesinde hacamat tedavisi

Devlet hastanesinde hacamat tedavisi
Geleneksel tamamlayıcı tıbbın (GETAT) ana tedavi protokollerinden olan kuru ve yaş kupa Hacamat tedavisi Tomarza Yaşar Karayel Devlet Hastanesi'nde başladı. Peki hacamat nedir, hacamatın faydaları ve hacamat nasıl yapılır? Haberimizde...

Tomarza Yaşar Karayel Devlet Hastanesi yönetimi tarafından hacamat tedavisiyle ilgili açıklama yapıldı. İnsanlık tarihi boyunca edinilen tecrübeyle ve steril şartlarda hacamat işleminin yapıldığı vurgulandı.

Yazılı açıklamada; "Hastanemiz Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karaağaç tarafından gerçekleştirilen işlemler hastaların veya sağlıklı kişilerin belirtmiş oldukları rahatsızlıklarını modern tıbbın tahlilleri ışığında yüzlerce yıl içerisinde insanlık tarihi boyunca edinilen tecrübeler ile steril şartlarda hastane ortaminda vücutlarındaki belirlenmiş noktalardan kan alınarak gerçekleştirilmektedir. Halkımızın daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için Tomarza Yaşar Karayel Devlet Hastanesinde kupa (Hacamat) tedavisi başlamış olup randevu ile uygun usul ve günlerde işlemler gerçekleştirilmektedir" denildi.

HACAMAT NEDİR?

Hacamat, yüzyıllardır bir sağlık yöntemi olarak uygulanan ve günümüzde de alternatif tıp adı altında yer alan bir tedavi şeklidir. Özel kupalar yardımı ile bir kan alma işlemi olan hacamat, vücudun kendi kendine atamadığı toksinlerin, vakum ile temizlenme işlemidir.

Hacamatın faydaları

  • Hacamat, vücudun dışarıya atamadığı toksinlerin, ağır metallerin, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntıların temizlenmesine yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini artırır.
  • Ödem atımına yardımcı olur.
  • Kan üretimi ile görevli organları uyarır, beyin fonksiyonlarını canlandırır.
  • Boyun ve bel fıtığı, eklem ağrıları, kalp, karaciğer ve psikolojik hastalıkların tedavisine destek olur.
  • Görme kabiliyetini artırır, unutkanlığı ve dikkat eksikliğini tedavi eder.
  • Damarları temizler, kolesterolü düşürür.
  • Kısırlık, üreme problemleri, cinsel zayıflık gibi sorunların tedavisinde kullanılır.

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamat yapılacak bölge belirlendikten sonra deri neşter yardımı ile çiziliyor. Çizilen derinin üzerine vakumlu bir bardak konularak kirli kandan arındırılıyor. Hacamat kliniklerde olduğu kadar evde de yaptırılabiliyor. Hacamat yaptırdığınız kişinin işin uzmanı olduğundan emin olmayı sakın ihmal etmeyin.

Hacamatı kimler yaptıramaz?

Hacamat çok faydalı bir tedavi yöntemi olsa da uzmanlar herkesin yaptırmasını doğru bulmuyor. Kalp pili olanların, panik atan sorunu yaşayanların, kan tutanların, kemoterapi görenlerin, aşırı heyecanlı olanların, organ nakli olanların ve hamilelerin hacamat yaptırması önerilmiyor.

Hacamatın zararları var mı?

Hacamat bilinçsiz kişiler tarafından yanlış tedavi şekilleri ve hijyenik olmayan ortamlarda yapılırsa pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabiliyor; cilt enfeksiyonları, cilt yaraları ve morlukları, ağrı ve acı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K