K

“Deprem gerçeği, çocuklara da anlatılmalı"

“Deprem gerçeği, çocuklara da anlatılmalı
Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem geride psikolojik etkiler de bıraktı. Özellikle çocukların etkilendiğini belirten uzmanlar, depremin çocuklara oyun veya öykü yoluyla anlatılması gerektiği ifade ediyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 7,7 ve 7,6 şiddetinde yaşanan deprem tüm Türkiye’yi etkiledi. Özellikle çocukların bu durumdan daha fazla etkilendiğini belirten Psikolog Mustafa Eldek, yaşanan afeti oyun yoluyla veya öykü anlatarak açıklanabileceğini ifade etti.

‘ÇOCUKLARIN HAREKET ETMESİNE, AĞLAMASINA İZİN VERİN’

Bu dönemde çocukların içindeki öfkeyi hareket ederek atabileceğini ve çocukların ağlamasına izin verilmesi gerektiğini söyleyen Psikolog Mustafa Eldek, “Çocuklara depremi ilk başta somut bir şekilde anlatmamız gerekiyor. Hiçbir şey olmamış gibi davranırsak, çocuk mutlaka bir şey olduğunu anlar. Çocuklara bunu öykülerle veya oyun yoluyla anlatmalıyız. Oyun yoluyla anlatmak çocuk için çok kıymetlidir. Ahşap bloklar, jengalar veya logolarla anlatabiliriz. Her birinden alttan alarak ‘bak bu sallandı ama hala sağlam duruyor evimiz güvenli’ mesajı vermemiz gerekir. ‘Toprağın altında kayalar var, bunlar bazen çürüyor ve sallantı oluşturuyor. Biz güvendeyiz, büyükler olarak seni koruyacağız’ gibi ifadelerle depremi anlatabiliriz. Çocukları haberden, sosyal medyadan biraz uzak tutmalıyız. Eğer biz bunları yaşayıp etkileniyorsak çocuklarda da bu olacaktır. Bu süreçte çocuğun hareket etmesine de izin vermeliyiz, koşsun ve eğlensin. Çocuk hareket ederse öfkesini atar, duygusunu paylaşır. Oyun oynamasına da izin verin; çocukta duygularını size oyunla göstersin. Ağlamak istiyorsa da bu süreçte ağlasın. Çocuklar travmalara bağlı değil minik şekilde ağlamaya başlar. Bırakalım ağlasın ve duygusunu yaşasın” diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×