K

Deprem, en fazla kaç şiddetinde olabilir? | GENEL BİLGİ

Deprem, en fazla kaç şiddetinde olabilir? | GENEL BİLGİ
Arka arkaya yaşanan depremler, endişeyi arttırıyor. Vatandaşlar da, dünya üzerinde bir depremin en fazla kaç büyüklüğünde olabileceğini araştırmaya başladı. Peki dünyada şu ana kadar ölçülen en büyük deprem kaç şiddetinde meydana gelmiştir? Dünyanın en büyük depremi nerede olmuştur? Yer küredeki bilinen fayların özelliği dikkate alındığında dünyada en şiddetli deprem en fazla kaç büyüklüğünde olabilir? Bu ve benzeri soruların cevabı haberimizde.

Bir depremin büyüklüğü, fayın kırılması sırasında açığa çıkan enerjinin ölçüsüyle ifade edilir. Açığa çıkan enerjinin büyüklüğü ise kırılan fayın uzunluğu ve derinliğine bağlıdır.

Yer bilimciler dünya üzerinde aletsel büyüklüğü 10’dan büyük olan bir depreme yol açabilecek bilinen bir fay olmadığını belirtiyor. Jeolog Dr. Wendy Bohon da, 9,5 büyüklüğünde bir depremin gezegenin üretebileceği üst sınır olduğunu ve 10 büyüklüğündeki bir depremin olası olmadığını söylüyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK DEPREMİ HANGİSİ?

Dünya üzerinde 9'un üzerinde ölçülmüş depremler vardır. Mesela dünyanın en büyük deppremi olarak ölçülen 22 Mayıs 1960 tarihindeki Büyük Şili Depremi, tüm zamanların richter skalasıyla ölçülmüş en büyük depremi olarak kayıtlara geçmiştir. Şili'nin Valdivia kentinde meydana gelen 9.5 büyüklüğün ölçülmüştür.

Enerji boşalımı açısından kıyaslandığında ise dünyanın ikinci en büyük depremi de 27 Mart 1964 tarihinde Amerika'nın Alaska eyaletinde meydana geldi. Bu depremin büyüklüğü 9,2 olarak ölçüldü.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K