K

Dalga geçer gibi; Benzinde indirim bekleniyor

Dalga geçer gibi; Benzinde indirim bekleniyor
Dövizdeki dalgalanma akaryakıt ürünlerinde fiyat dengesizliği getirdi. Son iki gün üst üste benzine zam yapılırken, bugün de indirim haberi geldi. Yarın benzinde 25 kuruşluk indirime gidilmesi bekleniyor.

Türk Lirası'nın döviz kurları karşısında erimesi, ekonomiyi etkiledi. İğneden ipliğe her sektörde fiyat dalgalanmaları yaşanıyor. En çok da akaryakıt grubu ürünlerde...

Akaryakıt sektörü kaynaklarından alınan bilgiye göre 28 Ekim Perşembe gününden (yarın) itibaren benzin fiyatlarında 25 kuruş indirime gidilmesi bekleniyor. Motorin fiyatlarında ise herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Benzin fiyatlarında beklenen düşüşün gerekçesi olarak uluslararası fiyatlardaki düşüş ve döviz kurlarındaki aşağı yönlü hareket gösteriliyor.

BENZİNE 10 GÜNDE 86 KURUŞ ZAM

LPG ve motorinde olduğu gibi benzinde de özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfırlandığı için zamlar ve indirimler doğrudan pompa fiyatına yansıyor. Benzine 16 Ekim’de 14 kuruş, 26 Ekim'de 44 kuruş ve 27 Ekim'de 28 kuruş zam gelmişti. Böylece son 10 günde toplam 86 kuruş zamlanan benzin, bu geceden itibaren 25 kuruş ucuzlayacak.

LPG 20 GÜNDE 93 KURUŞ ARTTI, SALI GÜNÜ YENİ ZAM GELECEK

2 Ekim'de 71 kuruş zamlanan LPG'ye 21 Ekim'de 22 kuruş daha zam gelmişti. Fiyat artışının ardından otogazın litre satış fiyatı 6,03 liradan 6,25 liraya yükselmişti. LPG'ye 2 Kasım Salı gecesinden itibaren 46 kuruş zam bekleniyor. 

MOTORİNE 10 GÜNDE 87 KURUŞ ZAM

Motorinin litre fiyatı 19 Ekim'de 23 kuruş zamlanmıştı. Böylece motorinin pompa fiyatı 9-19 Ekim döneminde toplamda 87 kuruş zamlanmış oldu. Motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak 8,29 TL seviyesinde bulunuyor. Benzine gelen zamlar öncesi motorinin litre fiyatı Türkiye genelinde benzin fiyatını aşmıştı.

ÖTV SIFIRLANDI

Motorin, benzin ve LPG'de eşel mobil sistemi kapsamında litre başına benzinde 2,53 TL, motorinde 2,05 TL, LPG'de 1 TL olan maktu ÖTV sıfırlanmış durumda. Bu nedenle yeni gelen ve gelecek olan zamların tamamı pompa fiyatına yansıyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K