K

Cumhuriyetin 100’üncü yılından ikinci yüzyılına Cumhuriyet Kapsülü

Cumhuriyetin 100’üncü yılından ikinci yüzyılına Cumhuriyet Kapsülü
Çocukluğunda kâğıtlara bir şeyler yazıp taş altlarına, duvar boşluklarına koyarak hatıralar saklayan Tomarzalı Hasan Gürbüz, 100’üncü yıl kutlamalarında farkındalık yaratmak amacıyla ‘Zaman Kapsülü’ olarak adlandırdığı projesini hayata geçirdi. Gürbüz, projeyi gelecek nesillere birtakım şeyler bırakmak adına yaptığını belirtirken kapsülde çeşitli kıyafetler, kozmetikler, ilaçlar, tohumlar, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili kitaplara kadar birçok obje/eser yer alıyor.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında vatandaşlar tarafından 100’üncü yıla özel faaliyetler sürüyor. Kayseri Tomarza’da yaşayan Hasan Gürbüz, 100’üncü yıl kutlamalarında farkındalık yaratmak amacıyla ilginç bir projeyi hayata geçirdi.

Çocukluğunda kâğıtlara bir şeyler yazıp taş altlarına, duvar boşluklarına koyarak hatıralar saklayan Gürbüz; bu alışkanlığını bir projeye döktü. ‘Zaman Kapsülü’ olarak adlandırdığı bu projeyi ‘gelecek nesillere birtakım şeyler bırakmak adına’ tasarladığını vurgularken, “Kapsülün 100 yıl dayanması için kaplar hazırlayıp onları farklı katmanlarla izole ettim. Köylerden genetiğiyle oynanmamış sebze, meyve tahıl, bakliyat türünden yerel tohumlar topladım, bu tohumları meşe ağacının külleriyle harmanlayıp cam kavanozlara koydum. Antik çağlarda da tohumlar küflenmemesi ve çürümemesi için bu teknik kullanılırdı” dedi.                                                                                                                                                  

Kapsülün içine çeşitli kıyafetler, kozmetikler, ilaçlar, tohumlar, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili kitaplar, tanınmış birtakım Tomarzalı kişilerden biyografiler, yazılmış DVD ve kasetler de yerleştiren Gürbüz, “Maksadım, Cumhuriyetimizin 100. Yılını layıkıyla kutlamak, gelecek nesillere günümüzden bir takım materyalleri ve değerleri ulaştırmak ve Tomarza ilçemizin adını duyurmak” ifadelerini kullandı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K