K

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turkovac için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turkovac için tarih verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ERÜ'de geliştirilen yerli aşıyla ilgili tarih verdi. Turkovac aşısının önemli bir sınav olacağını belirten Erdoğan, "Hedefimiz eylül-ekim gibi netice almak. Hocalarımızın bu konudaki iddiaları siyasetçi olarak bizi de ümitlendiriyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Kütüphane Söyleşileri’nin üçüncüsünde doktora öğrencileri ile bir araya geldi. Erdoğan burada ülke ve dünya siyasetinin yanı sıra Erciyes Üniversitesi (ERÜ) hocaları tarafından geliştirilen ve Faz-3 aşamasındaki yerli aşı hakkında da konuştu. 

YERLİ AŞININ UYGULANACAĞI TARİH

Yerli aşının uygulanmaya başlayacağı muhtemel tarihi de açıklayan Erdoğan, "Turkovac bizim önemli bir sınavımız olacak. Hedefimiz eylül-ekim gibi netice almak. Bazı üniversitelerimizin bu konuda çalışmaları var. TÜBİTAK’ın bu işi takibi söz konusu. Kararlıyız ve eylül-ekim gibi buradan bir netice alalım istiyoruz." dedi.

Yerli aşının başarıya ulaşması için yapılması gereken ne varsa yapmaya kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Hocalarımızın bu konudaki iddiaları siyasetçi olarak bizi de ümitlendiriyor. Bize düşen neyse hepsini yapmaya kararlıyız. Bütün laboratuvar çalışmaları devam ediyor. Deneyler yoğun şekilde devam ediyor." diye konuştu.

'AŞIYA OLAN GÜVEN İLK BAŞLARDA SIKINTILIYDI'

İthal aşılar noktasında 50 milyona yaklaşıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun aşıya olan güvenin artmasının bir sonucu olduğunu kaydetti. İlk zamanlar aşıya olan güvenin sıkıntılı olduğunu dile getiren Erdoğan, "İlk zamanlar aşıdan ürkme vardı, aşıya yaklaşım sıkıntılıydı. Ama bu artık ortadan kalktı. Yaş seviyesini de düşürüyoruz." şeklinde konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K