K

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Koronavirüs kısıtlamaları genişletildi

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Koronavirüs kısıtlamaları genişletildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Sokağa çıkma yasağının sınırları genişletildi, Ev ziyaretleri, taziye, mevlit, yılbaşı kutlaması gibi her türlü etkinlik yasaklandı. Üretim, tedarik,, lojistik, sağlık gibi temel hizmetleri sunan kişi ve kurumlar yasaklardan muaf tutuldu.

Çin'den yayılan koronavirüs salgınında vaka sayıları yukarı doğru artmaya devam ediyor. Virüsün önlenebilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün bakanlar kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıdan, yeni koronavirüs tedbirleri çıktı.

Yeni kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı, Salgınla mücadele kapsamında hareketliliğin azaltılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, maske, mesafe ve temizlik (TAMAM) uyarısında bulundu.

Erdoğan ilave tedbirlerle ilgili şu açıklamayı yaptı: Hafta içi hergün gece 21.00 ile 05.00 arasında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Hafta sonu ise Cuma akşamı saat 21.00'de başlayarak Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar kesintisiz sokağa çıkma sınırlaması getirilmiştir. Üretim, tedarik zinciri, lojistik. sağlık gibi alanlarda hizmet sunanlar kapsam dışıdır.

Eve paket hizmeti veren yerler, restoranlar paket servisi dışında hizmet veremeyecektir. 

Anasınıfı ve benzeri okulların kapatılmasına karar verildi. 

Cenaze namazına katılanların sayısı da sınırlandırıldı

Evlerde mevlit. taziye, yılbaşı kutlaması gibi etkinlikler yapılamayacak. Cenaze namazları yakınları da dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak. Nikahlar da aynı sayıda katılımla kıyılacak. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilere toplu ulaşım kullanımı yasaklandı.

AVM'lere HES kodu zorunluluğu

AVM'lere girişlerde HES kodu uygulamasına geçilecek. Kalabalık caddelere giren kişi sayı, umumu hıfzıssıhha kurulları tarafından belirlenecek ve denetlenecek. 

50 kişiden fazla çalışanı olan işyerlerinde, koronavirüs tedbirleri işyeri hekimi tarafından sıkı şekilde denetlenecek.

Alınan yeni kararlar Salı akşamından itibaren uygulamaya girecek.

Bu arada yeni sınırlamaların ayrıntıları, İçişleri Bakanlığı'nın yayınlayacağı genelge ile belli olacak. 

 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K