K

'Çok yüksek riskli il' olan Kayseri'de; neler yasak, neler serbest

'Çok yüksek riskli il' olan Kayseri'de; neler yasak, neler serbest
Koronavirüs risk haritasına göre çok yüksek riskli iller kategorisinde yer alan Kayseri'de neler kısıtlı ve neler serbest. Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası alınan yeni kararların Kayseri'ye yansımaları, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından belirlendi.

Kayseri İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Şehmus Günaydın başkanlığında toplandı. 100 bin nüfusa oranla vaka artışı ve diğer kriterlere göre çok yüksek riskli (kırmızı kategori) iller arasına giren Kayseri için yeni kararlar alındı. Toplantı sonrası alınan kararlar açıklamayla duyuruldu.

Yeni değişiklikler ile ilgili yapılan açıklamada, yeni bir karar alınıncaya kadarKayseri'nin risk grubunun 'çok yüksek riskli il' olarak değiştirildiği vurgulanarak, kent için hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının yeniden düzenlendiği kaydedildi. Buna göre Hafta içi günlerde 21.00- 05.00 saatleri arasında Kayseri'de sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecektir. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma günü saat 21.00’de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacaktır. Belirtilen şekilde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında İçişleri Bakanlığı’nın 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgesi doğrultusunda belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir.

YEME İÇME YERLERİNİN DURUMU

Hıfzıssıhha Kurulu'ndan yapılan açıklamada, yeme içme yerlerinin durumuyla ilgili de şu kararlar alındı; "Yeme içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri Sağlık Bakanlığı Covid19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00 - 19.00 saatleri arasında müşteri kabul edeceklerdir ancak bu işyerlerinde aynı masada en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecektir. Yeme içme yerleri 19:00 - 21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel al şeklinde, 21.00 - 24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve/veya Pazar günleri ise 10.00 - 20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.

TOPLANTI, GENEL KURUL, DÜĞÜN, NİKAH İŞLEMLERİ

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere dair İçişleri Bakanlığı’nın 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgesiyle belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir. Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlerde İçişleri Bakanlığı’nın 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgesi doğrultusunda belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir. İlimizde bu hafta sonu (3-4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi ve/veya Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacaktır.

HALI SAHA, YÜZME HAVUZU SAAT SINIRLAMASIYLA FAALİYET YÜRÜTECEK

Halı saha, yüzme havuzu vb. tesisler; girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecektir. İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde yüzde 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabileceklerdir.

AİLE ve AKRABA ZİYARETLERİ

Salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verilecektir. Risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için aziz milletimizin bu güne kadar sergilediği sağduyulu ve fedakârca yaklaşımını sürdürmesinin ve temizlik, maske, mesafe prensiplerinin yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara/tedbirlere toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulmasının önemi kadar yürütülecek denetim faaliyetlerinin etkinliği ve sürekliliği de büyük bir etkendir.

DİNAMİK DENETİMLER SÜRECEK

“Dinamik Denetim Sürecinin” uygulanmasına kesintisiz şekilde uygulanmasına devam edilecektir. Salgının seyrini etkileyen (olumlu olumsuz) her türlü faktörün (ilçeler arası farklılıklar, il nüfusunun yaş ortalaması, il dışından kaynaklı sorunlar vb. il bazlı özel sebepler) analiz edildiği ve bu faktörlere yönelik alınan/alınması gereken tedbirler ile yürütülen/yürütülecek olan faaliyetlerin yer aldığı İl Salgın Risk Azaltma Planı (SARAP) doğrultusunda gerekli çalışmalar aksaklığa meydan verilmeden sürdürülecektir. Alınan kararlara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.”

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K