K

Çocukları, eşleri ve kendileri için bu kurstalar

Çocukları, eşleri ve kendileri için bu kurstalar
Melikgazi Belediyesi MELMEK kursları kapsamında çölyak alerjisi bulunan hastalara ve yakınlarına, glutensiz malzemelerle ekmekten pastaya kadar yiyecekleri yapabilmelerinin incelikleri öğretiliyor. Onlarca kadından bazıları çocuğu, bazıları eşi ve bazıları da kendisi için bu kursa katıldı.

Çölyak bir gluten alerjisidir. Gluten alerjisi olan kişiler; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi ürünlerin hiçbirini tüketememektedir. Bu nedenle bu hastaların beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor. 

Melikgazi Belediyesi de, çölyak hastaları ve yakınlarına glutensiz yiyecek yapmanın inceliklerini anlatan bir eğitim başlattı. Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Tesisleri’nde verilen 'Glutensiz gıdalar' kursunu ziyaret eden Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Melikgazi Belediyesi olarak çölyak hastalarımız için yemek kursu açtık. Marketlerde glütensiz ürün bulamayan ve bu manada hayatları oldukça zorlaşan çölyak hastaları ve hasta yakınları bu derslere katılarak glütensiz malzemelerle ekmekten pastaya ve Kayseri yemeklerini de kendilerihazırlamayı öğreniyor." dedi. 

Belediye Başkanı Palancıoğlu, bu kursların bayanlar için bir tedavi maksadının da olduğunu belirterek, kursu başarıyla tamamlayanlara katıl belgesi vereceklerini sözlerine ekledi. 

Kimis eşi kimisi çocuğu kimisi de kendisi için kursta

Kayseri Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Zahide Kaya da, “Kursiyerlerimizden kimisi eşi için, kimisi çocuğu veya kendisi için burada eğitim alıyor. Böylece hayatı kolaylaşıyor. Glütensiz yemek yapmayı öğreniyor. Bu güzel hizmet için Başkanımıza teşekkür ederim.” diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K