K

Ciltçilik mesleğinin bugünü; Hala işini aşkla yapıyor

Ciltçilik mesleğinin bugünü; Hala işini aşkla yapıyor
Anadolu topraklarında unutulmaya yüz tutan mesleklerden biri olan ciltçilik, hâlâ icra edenleri olması sebebiyle 21. yüzyılda da varlığını devam ettiriyor. Kayseri'de bu mesleğin son temsilcilerinden birisi olan ciltçi Yaşar Gülcü, yaptığı işin giderek gözden düşmesine rağmen "Kitaplar olduğu sürece ciltçilik ölmez" diyor.

Mücellithanesi Kocasinan ilçesine bağlı Sahabiye Mahallesi'nde olan, aynı zamanda uzun yıllardır kitap, defter, evrak ve gazete ciltleyen Yaşar Gülcü, ortaokul çağlarında başladığı mesleğini 40 yıldır sürdürüyor. 14 yıl önce bu işten emekli olan Gülcü, işini hala aşkla yapmaya devam ediyor.

Ciltçiliğin teknolojik gelişmeler ve yeni trendler ile ivmesini giderek kaybettiğini ifade eden Gülcü, "Bu işe pek heveslenen yok. Kâr amacı düşük ve işçiliği çok olan bir iş. Bir kitabın ciltlenmesi için 16 sefer elden geçmesi gerekiyor. Bir ciltçinin bir günlük yevmiyesi 100 liraya bile ulaşmıyor. Yıllar önce günde 5 ila 10 cilt yapardık, şimdi günde 1 veya 2 cilt işi zor yapıyoruz. Ben ciltçiliği severek yaptığımdan bu işe devam ediyorum" diye konuştu.

Ne tür kitapları ciltlediklerini de anlatan Gülcü, "Tek yaprak kitapları ipek ipliğiyle dikip sağlamlaştırıp ciltliyoruz. Cilt bezlerimiz Ankara'dan geliyor. Kimsenin kolayca yapamadığı atalardan kalma Osmanlıca kitaplar veya Kur'anları has deriyle ciltleyerek insanların kütüphanelerine kazandırıyoruz. Has deriler yeşil, kırmızı, mavi gibi farklı renklerde olabilir" diye konuştu. 

Müşteri kitlesinden de bahseden ciltçi Yaşar Gülcü, "Kütüphaneler ciltlemelerini ve tamirlerini kendileri yapıyor. Biz de Kayseri Valiliği, hastaneler ve bazı kitapçıların işlerini yapıyoruz. Kitapçıların getirdiği fotokopileri ciltliyoruz. Örneğin eskiden gazetelerin verdiği ansiklopedileri ciltlerdik, şimdi kağıt pahalandığı için insanlar gelmez oldu. Ağırlıklı olarak yıpranmış, yırtılmış veya eski Kur'an-ı Kerim'leri ciltliyoruz. Bazı resmi daireler ve işletmeler defter bastırıyor ve onları ciltliyoruz" diye konuştu.

'CİLT MALZEMERİNE YÜZDE 100 ZAM GELDİ'

Kullandıkları malzemelerin ciltlerde fiyat artışını tetiklediğini belirten Gülcü, "Malzemelere zam geldi. 5 TL'lik mukavva 10 TL oldu, 7,5 TL'lik cilt bezi 15 TL'ye çıkıp ikiye katladı. Normalde 40 TL'ye yapmamız gereken ciltlemeyi 30 TL'ye yapıyoruz, müşteri pahalı derse 25 TL'ye de yapıyoruz. Çoğu müşteri, ciltlemenin aldığı kitaptan pahalı olduğuna kanaat getirip kitabını geri götürüyor. Bu işte kâr amacı çok düştü. Sıkıntılar fiyatlardan kaynaklanıyor" diye konuştu. Gençlere meslek sahibi olmaları yönünde telkinlerde de bulunan Gülcü, yine de ciltçilik mesleğinin ölmeyeceğini sözlerine ekledi. 

CİLT NASIL YAPILIR?

Ciltler iki çeşittir; tek yaprak veya forma. Önce kitabın kapağını sökerek forma veya tek yaprak olup olmadığına bakılır. Eğer formaysa forma olarak dikilir. Tek yaprak ise kitabı matkapla deler ve uzunluğuna göre cilt dikilip, sarı veya mavi yan kağıdını yapıştırılır. Ardından kitabın yan kısmını tutkalla yapıştırılır. Ciltlenen kitapları üstlerine mermer taştan ağırlık koyarak 15 ila 24 saat bekletip kurumaya bırakılır. Böylece ciltler sağlamlaşır. Ciltler kurumazsa kapaklarda eğilme olur. Formalar zaman aldığından iki gün sonra teslim edilir. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K