K

Çilingir her kapıyı açar mı? | Kayseri çilingir

Çilingir her kapıyı açar mı? | Kayseri çilingir
Kayseri’de meslek oda kaydı bulunan ve bulunmayan yaklaşık 200 anahtarcı/çilingir faaliyet gösteriyor. Peki her kapıyı açma yeteneği olan çilingirlerin çalışma şartlarını hiç merak ettiniz mi? Çağırıldıklarında her kapıyı açıyorlar mı? Kilit açma fiyat kriterleri neler? Açılamayan kilit var mıdır? Vatandaşlara ne tavsiye ediyorlar? Çilingircilikle ilgili bu ve benzeri soruları 32 yıllık usta Orhan Yükseker’e sorduk.

Acil evden çıktınız ve gecenin bir saati geri döndünüz. Tam eve gireceksiniz ama anahtarın yanınızda olmadığını fark ettiniz. Ne yaparsınız? Tabi ki güvenilir bir çilingir çağırıp evinizin kapısını açtırmayı düşünürsünüz. O saatte güvenilir çilingiri nasıl bulacaksınız? Arama motorlarından ya da sosyal medyadan mı? Doğrusu, her ihtimale karşı sabit yeri bulunan, referansları düzgün, güven veren bir çilingirciyle önceden tanışmak ya da telefonunu rehberinize kaydetmek olacaktır. Çilingir ya da diğer adıyla anahtarcılık mesleğinin bilinmeyenlerini sizler için Yükseker Anahtar sahibi Orhan Yükseker ile konuştuk. 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Orhan Yükseker… 32 yıldır anahtarcılık (çilingir mesleği) yapıyorum. Kayseri’de 4 şubemiz var. Babam ve abim de bu işi yapıyor. Yani ailecek anahtarcıyız. 24 saat esasına göre hizmet veriyoruz. Kayseri ve çevresine 15 ila 30 dakika arasında ulaşabiliyoruz.

Çilingirin kelime anlamı nedir?

Çilingirlik Mesleği: Farklı tip ve modeldeki, anahtar ve kilitlerle ilgili, işlemeyen kilitleri açma, yeni anahtar yapma, kilit montajı, bakım ve onarım işlemleri ile kapılara takılan çeşitli tipte yayların montajının ve bakımını yapan meslek sahibi kişilere verilen bir isimdir.

Meslek hayatında ne tür işleri yürütüyorsunuz?

Para kasası, oto ve ev kilitlerini güvenilir şekilde açarak mağduriyetlerin önüne geçiyoruz. Devletimizin güvenlik birimleriyle de iş anlaşmamız var. Operasyonlar kapsamında açılması gereken kilitleri açarak polisimize ve jandarmamıza yardımcı oluyoruz. Bu aslında çok önemli bir hizmettir de. En kısa sürede söz konusu kilidin açılarak polisin müdahalesine imkan sağlıyoruz. Ayrıca sağlık sorunu yaşayan bir kişiye de ulaşmak bizim açacağımız kapıdan geçiyorsa bu yönüyle de hayati bir görevi icra ettiğimizi düşünüyorum.

Sizi çağıran her insanın kapısını açıyor musunuz?

Kesinlikle açmıyoruz. Öncelikle mağdur kişinin açtırmak istediği kilidin kendisine ait olup olmadığını sorguluyoruz. Boşanma aşamasında olan çiftlerden birisinin gösterdiği kilitli yeri de açmayız. Ayrıca mühürlü yerleri ve diğer hukuki sorun bulunan hiçbir yerin kilidini açmayız.

Ne tür olaylarla karşılaşıyorsunuz, biraz bahseder misiniz?

Kapı ve kilidin olduğu her yer bizim görev alanımızdır. Güvenlik güçleriyle operasyona katılmanın yanı sıra, kilitli kalan para kasaları, acil yardım isteyen hastaya ulaşmak için kapı açılması, anahtarını unutan kişilerin mağduriyetini gidermek, kilitli kalan araç kapılarının açılması gibi mağduriyetlerin giderilmesini sağlıyoruz.

Açılamayan kilit var mıdır?

Ev anahtarı, para kasası ya da oto kilidi; her kilidin bir püf noktası vardır. O da usta kişiler tarafından çözüldüğü takdirde açılmayacak kilit yoktur. İyi bir usta olmak için de usta-çırak ilişkisinden geçmiş olmak gerekir. 

Mağdur kişiler, çilingir çağırırken nelere dikkat etmeli?

Merdiven altı çilingirler kesinlikle tercih edilmemeli. Daha fazla mağdur olmamak için sabit yeri olan, resmi kayıtları bulunan anahtarcılar tercih edilmeli. Referanslar da güvenilirlik açısından önemlidir.

Çilingir fiyatlarını hangi kriterler belirliyor?

Açılacak kilidin özelliği, işçilik ve gidilen yol fiyatlarımızı etkiliyor. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak 50 ila 150 lira arasında fiyat alıyoruz. Çelik kasalarda ise fiyat 400 liraya kadar çıkabiliyor.

İnsanlara bir tavsiyeniz var mı?

İnsanlar sahibi olduğu varlığı korumak, muhafaza etmek ya da güvende olmak için kapısını kilitler. Bu nedenle kilidin alındığı yer önemlidir. Güvendikleri anahtarcıları tercih etsinler. Bir de her ihtimale karşı referanslarına güvendikleri bir çilingirin telefonunu rehberlerine kaydetsinler.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K