K

Çiftçiye 50 ton fasulye tohumu dağıtıldı

Çiftçiye 50 ton fasulye tohumu dağıtıldı
Kayseri'de atıl tarım arazilerinin ekonomiye kazandırılması ve ülke tarımının geliştirilmesi amacıyla 800 çiftçiye 50 ton kuru fasulye tohumu dağıtıldı. Geçen sene başlatılan proje sayesinde verimin arttığı vurgulandı.

'Atıl Tarım Arazilerinin Değerlendirilmesi ve Bitkisel Üretimin Arttırılması Projesi' kapsamında, Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Kampüsünde fasulye tohumu dağıtımı yapıldı. Dağıtım töreninde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, tohumların birkaç gün içerisinde toprakla buluşacağını söyledi. 

Toplamda 50 tonun üzerinde kuru fasulye tohumunun bugün itibariyle üreticilere verildiğini belirten Şahin, "Ülkemizin tarımsal üretimine katkı sağlamak amaçıyla böyle bir proje başlatıldı. 2020 yılında başlamış olduğumuz tohum dağıtımı, yüzde 75’i bakanlığımız ve yüzde 25’i çiftçi katkısıyla yapıldı. Üretimde geçen yıl 32 ton yerli ve milli bir çeşidimizi dağıtmıştık. Bu yıl da aynı şekilde 50 tonun üzerinde yerli ve milli çeşidimizi Kayserili çiftçilerimizle buluşturuyoruz. Geçen yıl belki Türkiye’deki en yüksek verimi aldığımız ürünlerden biriydi. Talas’taki üreticimiz geçen yıl dekarından 500 kilogramın üzerinde kuru fasulye aldı. İnşallah bu sene de bereketli olur" diye konuştu. 

Şahin, dağıtımın bu yıl için son dağıtım olacağını söyleyerek, “Kayserili üreticilerimize bu yıl toplam 805 bin kilogram tohum dağıtımı yaptık. Bunun 450 tonu yazlık buğday, aspir tohumu, kuru fasulye tohumu, nohut tohumu ve yaklaşık 80 ton civarında yem bitkisi tohumlarının dağıtımını da en son sonbahar döneminde gerçekleştirmiş olacağız." dedi.

'ÜLKE TARIMI ADINA UMUTLUYUZ'

Bu projenin tabana temas ettiğini vurgulayan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, üreticilerden alınan geri dünüşün sevindirici olduğunu söyledi. Ülke tarımı adına umutlu olduklarının belirten Şahin, "Önümüzdeki süreçte yapacağımız projeler de bizleri umutlandırıyor. Bakanlığımızla yaklaşık 7 saat süren telekonferansta ülkenin birçok noktasındaki benzer projelerin gerçekten memnuniyet oluşturduğunu, bakanlığımızın nakdi destekler dışında katkılarının da sağlandığı projelerin ilimize ve milletimize büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Ben bereketli olmasını temenni ediyorum. Hiçbir zaman durmayan ve pandemide de çalışan tüm üreticilerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K