K

Çetin Arık'ın İddiası: Gesi ve Erkilet Bağları Kurudu

Çetin Arık'ın İddiası: Gesi ve Erkilet Bağları Kurudu
Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri türküleriyle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uygulamalarını eleştirdi. İktidarın yanlış tarım politikaları nedeniyle Kayseri’nin türkülere konu olmuş Gesi ve Erkilet bağlarının kuruduğunu iddia eden Arık, “Belediye suyun saatini 80 liraya sattığı için Gesili hemşerilerim bağlarını sulayamıyor” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde söz alarak, tarım politikalarını eleştirdi.

Gesi’de belediyenin saati 80 liraya su sattığını ifade eden Arık, tarım politikalarını Kayseri Türküleriyle eleştirerek, “Sayın Bakan, türkülerle aranız nasıl bilmiyorum. Türkülerle aranız iyiyse Kayseri’nin ‘Gesi Bağları’ ve ‘Erkilet Güzeli Bağlar Bozuyor’ türkülerini iyi bilmeniz gerekir. Bunu niçin söyledim? Çünkü artık Gesi’de bağ kalmadı. Sayın Bakan, sayeniz de bağlar kuruyor çünkü belediye suyun saatini 80 lira ya sattığı için Gesili hemşehrilerim bağlarını sulayamıyor. Bağıyla, bahçesiyle, bostanıyla meşhur Gesi’mizde insanlarımız su faturalarına yetişemediği için ne bağını ne bahçesini ne de bostanını sulayabiliyor. Sayın Bakan, Gesili hemşehrilerimiz Bünyan ilçesine kadar gelmesi planlanan kapalı sistem sulamanın Gesi’ye kadar gelmesini; Turan’ın, Bürüngüz’ün ve Gesi’nin de bu sudan faydalanmasını istiyor. Sayın Bakan, artık Erkilet güzeli de bağlar bozamıyor; yine, sayenizde Erkilet ’te bağ kalmadı” diye konuştu.

Türkiye’nin bir zamanlar tarım konusunda kendine yeten 7 dünya ülkesinden biri olduğunu hatırlatan Arık, yanlış tarım politikaları nedeniyle Türkiye’nin her şeyi ithal eden bir ülke haline geldiğini ifade etti. Arık, tarım ve hayvancılık iş kolunda atama bekleyenlerin durumuna da dikkat çekerek, “Atama bekleyen veteriner hekim, gıda mühendisleri, ziraat mühendisleri, su ürünü mühendisleri, balıkçılık mühendisi ve bu mesleklerin teknisyenleri için bir atama planınız var mı? Varsa ne zaman?” diye sordu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K