Büyükkılıç'tan yangının sebebiyle ilgili açıklama (Video...)

Büyükkılıç'tan yangının sebebiyle ilgili açıklama (Video...)
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, orman yangının çıktığı Yahyalı ilçesi Ulupınar bölgesine giderek, yangın ile ilgili son durum hakkında bilgi aldı, Yangının sebebi hakkında da açıklama yapan Büyükkılıç, ekiplerin fedakar ve uykusuz şekilde çalışmaları sürdürdüğünü söyledi.

Kayseri'nin Yahyalı ilçesi Aladağlar Milli Parkı Ulupınar bölgesinde dün öğle saatlerinde başlayan orman yangını, yaklaşık 29 saattir devam ediyor. Şiddetli rüzgar nedeniyle müdahale güçlükle yapılırken, alevler de kolaylıkla yayılıyor. Şu ana kadar 45 hektar alanın zarar gördüğü bildirildi.

Yangın bölgesine giden yerel yöneticiler, söndürme çalışmaları hakkında ilgililerden bilgi alıyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, yerinde inceleme yaptı. Türkiye genelinde çıkan yangınlarla ilgili ‘geçmiş olsun’ dileklerinde bulunan Büyükkılıç, “Gerek Kayseri, gerek Antalya’nın Manavgat bölgesinde, gerekse Osmaniye, Hatay ve Mersin'de devam eden yangınlarla ilgili geçmiş olsun diliyor, Manavgat bölgesinde vefat edenler var, Allah'tan rahmet diliyorum. İnşallah yangınlar daha fazla büyümeden söndürülür” dedi.                                                                                                             

ALADAĞLAR YANGINININ MUHTEMEL ÇIKIŞ SEBEBİ

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin Yahyalı ilçesi Ulupınar bölgesindeki yangın ile ilgili de şunları söyledi: “Dün saat 11.00 itibariyle başladığı tahmin edilen, muhtemelen buraya gelen piknikçi kardeşlerimizin bir ihmali sonrasında atılmış bir sigara izmariti ile böyle bir olayın zuhur etmiş olacağı ifade ediliyor. Net bilgiler yok ama bir sabotajdan bahsedilmiyor çok şükür, o manada içimiz rahat. O saatten itibaren Ulupınar’ımızın kıymetli muhtarının ve vefalı, fedakar insanlarının gayretleri ve çabasıyla yangının büyümemesi yönünde irade gösteriliyor. Daha sonraki süreçte Orman Bölge Müdürlüğümüz, Milli Parklar Müdürlüğümüz ve hemen yanı başında Develi ve Yahyalı’daki Kayseri Büyükşehir Belediyemizin itfaiye ekipleri, daha sonra merkezden gelen desteklerle birlikte söndürülmeye çalışılıyor.”

YANGIN MÜDAHALE EKİPLERİNE ve GÖNÜLLÜLERE TEŞEKKÜR

Gece’nin 3’ünde de, sabahın 5’inde de takipte olduklarını ve ardından yerinde görmek için yangın bölgesine geldiklerini belirten Büyükkılıç, “Sayın valimizle, bölge müdürlerimizle, kaymakamlarımızla, belediye başkanlarımızla sürekli irtibat halinde bölge ile değerlendirme ve takipte bulunduk. Gecenin 3’ünde, sabahın beşinde olayları takip ettik, daha sonra yerinde görelim yaklaşımında bulunduk. Rüzgârın olması dezavantaj, zaten sıkıntı otların yanmasından ibaret, zaman zaman da ağaçlara sirayet eden boyut var. İtfaiyemizin su destekleriyle gerekli çalışmalar yapılıyor, insanların gayretleri üst düzeyde fakat sarp bir arazinin olması, inmenin çıkmanın kolay olmaması, araçların çıkmakta oldukça zorlanması şartları zorlaştırıyor. Buna rağmen üzerlerine düşen yapma gayretinde olan fedakâr ekiplere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YANGINDA SON DURUM

Başkan Büyükkılıç, güney noktasında Kapuzbaşı bölgesinde yangının söndürüldüğünü, batı tarafına doğru bir miktar daha alevlerin devam ettiğini gözlemlediklerini belirterek, “Sarp bölgeler olduğu için erişmekte zorlanılıyor, temennimiz daha fazla ilerlemeden sönmesidir. Kardeşlerimiz dün saat 11.00’den beri bu saate kadar fedakâr ve uykusuz şekilde çalışmaları sürdürüyor” dedi.

YANGIN HAVADAN ve YERDEN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ (Tıkla İzle.. )

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×