K

Büyükkılıç: “Soğanlı’ya, güzellikler üzerine güzellikler ekliyoruz”

Büyükkılıç: “Soğanlı’ya, güzellikler üzerine güzellikler ekliyoruz”
Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile birlikte çok sayıda kilise ve peri bacasının yer aldığı Soğanlı bölgesinde incelemelerde bulunan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, bölgeye uygulanan projelerle güzelliklere güzellik kattıklarını söyledi.

Vali Gökmen Çiçek ile Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Yeşilhisar ilçesinde Soğanlı Vadisi’nin olduğu bölgede inceleme gezisi yaptı. İncelemelere, Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Yeşilhisar Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş, Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy da katıldı.

Soğanlı Muhtarı Ali Cebeci’nin ev sahipliğinde gerçekleşen inceleme gezisinde Başkan Büyükkılıç, önemli açıklamalar yaptı. Büyükkılıç, “Hem doğal güzellikleri hem tarihi dokusuyla birbiriyle yarışan bir niteliktedir ama Soğanlı bizim sevdamız, Kapadokya’nın açılan kapısı, buradaki vadi Allah vergisi güzellikleri bağrında barındıran bir yerdir” dedi.

Kayseri’de başlayan balon turizmi ile ilgili de konuşan Büyükkılıç, “Balon turizmi ile ilgili izinler çıkarılmıştı ama pandemi sürecine takıldı. Sonrasında değerli valimizin de bu konulara önem vermesinin, iş birliğini önemsemesinin bir bakıma ürünü olarak şu anda baloncularla görüşmeler tamamlandı, onların talepleri hayata geçirildi. Aynı zamanda Soğanlı meydan kentsel tasarım projesi yer teslimi yapıldı, yürüyüş yolları hayata geçiriliyor. Kiliselerin restorasyonları başladı, riskli alanın daraltılması konusu hayata geçirildi. Ücretli giriş kaldırıldı, güzellikler üzerine güzellikler ekleniyor. Yeme içme mekânlarının sayısı artmaya başladı, sıcak asfalt ihalesi yapılıyor, ayrıca Ürgüp Yeşilhisar arasındaki yolumuzun da iyileştirme çalışmaları devam ettiriliyor. Maşallah, her şey Soğanlı için, her şey Yeşilhisar için, her şey Kayseri için” şeklinde konuştu.

‘ÖNÜMÜZDEKİ YAZ BAMBAŞKA SOĞANLI’DA UYANACAĞIZ’

Soğanlı’nın hem Büyükşehir Belediye Başkanı hem de kendisi için bir sevda olduğunu dile getiren Vali Çiçek, “Burasının bir an önce insanlarla tıklım tıklım olduğunu, turistlerin esnaflarla alışveriş yaptığını, canlı sokakları, pansiyonların açıldığını görmek için sabırsızlanıyoruz. İki hafta önce buraya geldiğimizde anlaştığımız balon firmaları ile görüştük. Taleplerini dinledik, Büyükşehir Belediye Başkanımız sağ olsun hemen talimatı verdi, önümüzdeki hafta itibariyle 3 firmanın birden uçuşa başlayacağının müjdesini vermekten çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Belediyemizin özellikle kentsel dönüşüm manasında Soğanlı’nın merkezinde tarihi dokuya uygun olarak yapılacak çalışmaların ihalelerinin yapıldığını, şuan sürecin bitme aşamasında olduğunu zaten Büyükşehir Belediye Başkanımız söyler. Önümüzdeki sezon bambaşka bire Soğanlı ile karşılaşacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımızla el ele gönül gönüle verdikten sonra Kayseri’de yapamayacağımız iş yok demiştik, ilk hedef olarak da Soğanlı’yı ortaya koymuştuk. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum, konuştuğumuz konuları anında faaliyete geçirip, talimatlandırıp, takip edip, o kadar hızlı sürede yol alıyorlar ki o da bizim işimizi kolaylaştırıyor. Biz inandık arkadaşlar, önümüzdeki yaz bambaşka Soğanlı’da uyanacağız. Burayı cazibe merkezi haline getireceğiz” diye konuştu.

Turizm bölgesinin güven timlerinin kontrolü altında olduğunu da belirten Vali Gökmen Çiçek, “Aynı zamanda buranın bir turizm bölgesi olduğunu, bu yüzden burasının güvenliğini de önemsiyoruz. Arkadaşlarımız hemen bu bölgenin kameralandırılması için gerekli çalışmayı yapıyor. Aynı zamanda jandarma komutanımız Türkiye’de ilk defa güven timleri oluşturarak, güven timleri ile beraber turizm bölgemizi kontrol altında tutuyorlar. Emeklerinden dolayı Yüksel paşamıza teşekkür ediyorum, buralar size emanet” şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ise “Soğanlı’ya yapılan bu yatırımlar şimdiden meyvesini vermeye başladı. Çok farklı ülkelerden insanlar buraya geliyor. İspanya, İtalya, Belçika’dan özellikle kültür turu yapmak isteyen, bu vadinin doğal güzelliğini görmek isteyen insanlar ilgi gösteriyorlar” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K