Böyle hayırseverler de var

Böyle hayırseverler de var
Gizemli hayırseverlerden örnek davranış. Bakkal ve marketlerden veresiye defteri avına çıkan isimsiz hayırseverler, borcunu ödemekte zorluk çeken müşterilerin borcunu ödemek suretiyle veresiye defterlerini satın alıyor. Son 20 günde yaşanan 3 güzel örnek haberimizde.

Osmanlı döneminde özellikle Ramazan ayında zenginler tarafından yoksulların esnafa olan borçlarını ödemesine dayanan "zimem defteri" geleneğinin ilk örneği Karabük'te yaşandı.

İsmini vermeyen bir hayırsever, Şirinevler Mahallesinde bulunan bir bakkala gelerek ödemekte zorluk yaşayan vatandaşların borcunu ödemek istedi. Uzun süredir borçlarını ödemekte zorluk yaşayan dar gelirli aileleri dükkan sahibi Tuğba Yeni ile belirleyen hayırsever yaklaşık 5 bin TL değerinde veresiye borcunu kapattı. İsminin kesinlikle bilinmesini istemeyen gizemli hayırsever ödemeyi yaptıktan sonra bakkalın girişine "Bu bakkala borcu olup ödeyemeyen müşterilerin borcunu bir hayırsever ödemiştir" yazılı afiş asılmasını istedi.

Hayırseverin yaptığı ödeme ile hem borcunu ödemekte zorluk yaşayan müşterileri hem de bakkal sahibi mutlu etti. Dükkan sahibi Tuğba Yeni, "Hayırseverin bu davranışı herkes tarafından tadir topladı. Biz de pankartımızı astık. Hayırseverimizden Allah razı olsun" dedi. 

Veresiye defterini satın aldı

İkinci "zimem defteri" örneği Kastamonu'da yaşandı. Yurt dışında işçi olarak çalışan bir işçi hayır yapmak istedi. Çatalzeytin ilçesinde yaşayan akrabaları vasıtasıyla mahalle bakkalına ulaşan hayırsever, bakkala borcu olan vatandaşların borcunu üstelenmek istedi. 84 yaşındaki Recep Demir’in bakkalına yakınlarını gönderen hayırsever, veresiye defterinde ne kadar borç bulunursa ödeyeceği ile ilgili talebi iletti.

Önce talep karşısında çok şaşıran ve bir şaka olabileceğini zanneden Bakkal sahibi Recep Demir ile hayırseverin yakınları zengin fakir ayrımı yapmadan veresiye defterinde bulunan borcu hesapladı.
Toplamda defterde 14 bin 800 lira veresiye borcu çıktı. Hayırsever vatandaş ödemeyi banka kanalıyla yakınları üzerinden gerçekleştirdi. Parasını alan bakkal Recep Demir, karşılıklı imza karşılığında veresiye defterini teslim etti. Hayırsever vatandaş isminin kesinlikle açıklanmaması için de ricada bulundu.

Mahalle bakkalı Recep Demir, defteri sattıktan sonra yeni bir veresiye defteri tutmaya başladı.
1 hafta 10 gün sonra bakkala borcunu ödemeye giden vatandaşlar, borçlarının bir hayırsever tarafından ödendiğini duyunca büyük şaşkınlık yaşadı.

Gizemli hayırsever, iyilik üstüne iyilik yaptı

"Zimem defteri" geleneğine ikinci örnek Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşandı. Kimliği meçhul bir hayırsever, ilçeye bağlı İğde Mahallesi’nde İsmail Saykın’ın işlettiği bakkala gelerek ihtiyaç sahibi ailelerin veresiye defterindeki borçlarını ödedikten sonra üstüne de köy ekmeği yapabilmeleri için 1’er torba un parası bıraktı.

Gizemli hayırseverin, bakkalına gelerek veresiye alışveriş yapan ve borcunu ödemekte zorluk çeken müşterisinin olup olmadığını sorduğunu belirten bakkal sahibi İsmail Saykın, “Veresiye defterimde bazı mahalle sakinlerinin borçlarını ödemede zorluk çektiğini söyledim. O da bu kişilerin tüm borcunu tek kalemde ödedi” dedi.

Hayırsever vatandaşın, borçları ödemekle kalmadığını, borcunu ödediği her müşterisi için de 1’er torba un parası bıraktığını kaydeden Saykın, "Veren el alan eli görmesin düsturunu yerine getirdi. Herkes de böyle davranmalı bence. Defterdeki bütün borçları ödeyecekti ama ben kabul etmedim” diye anlattı.

33 bin liralık veresiye defterini satın aldı

Son ilginç olay, Aydın’ın Nazilli ilçesinde meydana geldi. Şirinevler Mahallesi, 268 Sokak No 86’da bulunan bir market sahibi, üç gün önce tanımadığı bir vatandaşın iş yerine gelerek 33 bin TL nakit verdiğini ve veresiye defterini satın aldığını belirtti. Olayın önce bir kamera şakası veya başka bir şey olabileceğini düşünen market sahibi 38 yaşındaki Gökhan Semerci, hayırseverin 3 gün önce akşam üzeri marketine geldiğini ve veresiye defterindeki toplam borcun ne kadar olduğunu öğrendikten sonra masaya 33 bin TL nakit para bırakarak defteri alıp gittiğini söyledi. Semerci, 33 bin TL’nin üzerinde bir veresiye çıktığını, geri kalanını da kendisinin sildiğini kaydetti.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K