K

BİR GÜN SÜREN '30 AĞUSTOS ZAFERİ'NİN BİLİNMEYENLERİ

BİR GÜN SÜREN '30 AĞUSTOS ZAFERİ'NİN BİLİNMEYENLERİ
“Büyük Taarruz” ya da “Başkomutanlık Meydan Muharebesi” olarak da anılan bu muharabe, Gâzi Mustafa Kemal'in bizzat yönettiği ve askerî dehâsını bir kere daha öne çıkarttığı bir muhaberedir. Normal olarak sabah 04.30’da başlaması planlanan harekât, yoğun sis nedeniyle 05.30’da başlamış ve akşam 19.30’da mutlak bir zaferle sonuçlanmıştır. Yani, Büyük Taarruz, 1 gün bile sürmemiştir. Çok kısa sürmüş olmasına rağmen sonuçları son derece önemlidir;

Büyük Taarruz…
Yaklaşık 200 yıldan beri Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan “ilk taarruz” savaşıdır. Çanakkale ve Sakarya’da Türk zaferi, hücum eden düşmanı durdurmakla sınırlı kalmıştır.

Oysa…
Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde düşman ordusu “taarruz” ile top yekün yok edilmiş ve Kurtuluş Savaşı’nın kesin bir askerî zaferle sonuçlanmasını sağlamıştır. 

Üstelik; İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve diğer komutanlar bu taarruza kesinlikle karşıydılar. Cesaret edemiyorlardı. Atatürk'ün dehâsı hep böyle zor durumlarada ortaya çıkmıştır. Tek başına kalsa da taarruzu emretmiş, göremediklerini görmüş, zaferi hissetmiştir. Gâzi’nin, “-Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” dediği zaferdir.

Görüldüğü gibi; "BİR GÜNLÜK" bir zaferin nedenli önemli sonuçları olabilmektedir;
30 Ağustos Zaferi…
Bir ülkenin bağımsızlığını kazanması için önemlidir. Bu zafer; kendisini parçalanmış ve sömürge bir ülke haline getirmek isteyen ülkelere karşı indirilen bir darbedir. Bu zafer; bir anlamda mazlum bir ulusun şahlandığı ve haykırdığı, kendi özgürlüğünü ve bağımsızlığını sağlamaya yönelik sürecin başladığı tarihtir.
Ülkemizin tam bağımsızlığı için savaşmış, bu uğurda şehit ve gâzi olmuş.

Başta…
Gâzi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm askerlerimizi ve sivillerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum. Nur içinde yatsınlar!

30 Ağustos, Zafer Bayramımız Kutlu olsun!

Tarihçi Mustafa Cingil

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K