K

Bir dilim pastırma 12 lira oldu

Bir dilim pastırma 12 lira oldu
Kayseri ile özdeşleşen pastırma, sucuk ve mantı fiyatları ete gelen zamlardan nasibini aldı. Pastırmanın kilosu 800 liraya, bir dilim fiyatı ise 12 liraya çıktı. Kayseri’de pastırmacılık yapan Serkan Özkara, Pastırma fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 50’lik bir artış yaşandığını söyledi.

Satışların azaldığını belirten Özkara, "Pastırmaya geçen sene çok az zam geldi ama bu sene gurbetçiler gelmeden önce yüzde 50 gibi bir zam geldi. Normalde 14-15 çeşit pastırma buluyor biz sırt ve Antrikot olarak 2 çeşidini satıyoruz. Sırt pastırmanın kilosu 800 liradan başlıyor. Antrikot pastırma da 950 lira ile 1000 lira arasında seyrediyor.” şeklinde konuştu.

‘BİZİM SEKTÖRDE ARTIK GURBETÇİ MEVSİMİ DİYE BİR MEVSİM KALMADI’

Bu sene gurbetçilerin satışları çok etkilemediğini de belirten Özkara, “Her sene olduğu gibi gurbetçiler piyasalara bir hareket katıyor, bu sene de öyle bir hareket oldu ama istediğimiz hareket olmadı. Gelen zamlar her yere geldi, adamlar Almanya’da, Danimarka’da, Fransa’da, İngiltere’de yaşıyor orada da ürünler pahalandı, kendi paraları ne kadar değerlenmiş olsa da bu da alışverişlere biraz yansıdı. Bu sene gurbetçiden yüzde 50 gibi bir kaybımız var. Bizim sektörde artık gurbetçi mevsimi diye bir mevsim kalmadı" dedi.                                                                                                                                   

"MÜZE GİBİ OLDUK"

Esnaf Serkan Özkara, işlerinin kış aylarında daha iyi olduğunu belirterek, pahalılık nedeniyle satışların düştüğünü kaydetti. Özkara, "Alışveriş yapan vatandaşlar da mesela yarım kilo alıyorsa 250 grama düştü. 250 gram alan 150 grama düştü. Satışlarımızda gram olarak düşüş oldu. Kendi kendimizi idare ediyoruz. Ramazandan sonra çok bir zam gelmedi ama gurbetçi mevsiminden önce bir zam oldu. Fiyatı düşük olsa da herkes yese keşke. Müze olduk, vatandaş sadece seyredebiliyor" diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K