Baraj manzaralı yer altı şehri

Baraj manzaralı yer altı şehri
Kayseri'nin Develi ilçesindeki Gümüşören Barajı'nın eteklerinde bulunan yeraltı şehri ile kaya mezarlar dikkat çekiyor. Kaya mezarların çökmesiyle yer altı şehri gün yüzüne çıkarken, bazı kaya mezarlarının ise su altında kaldığı görüldü.

Develi, yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlerin önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. İlk yerleşme tarihi tam olarak tespit edilememişse de; Develi ve civarında oldukça eski dönemlere ait yerleşim izlerine rastlanılmaktadır.                                                                                                                                   

Develi ilçe merkezine 24 kilometre mesafedeki Fıraktın (Gümüşören) mahallesi de eski yerleşim yerlerinden biridir. M.Ö. 12. yüzyıla dayanan ve Hititler'e ait kaya kabartmalarının bulunduğu Fıraktın Mahallesindeki Gümüşören Barajının eteklerinde yeraltı şehri ve az ilerisinde de kaya mezarlar bulunmaktadır.                                                                                                                                     

Kayaların çökmesiyle gün yüzüne çıkan yeraltı şehrinde uzun tüneller odalar ve sütunlar bulunuyor. Kaya mezarların bazıları ise baraj suları altında kaldığı belirtildi. Bölgeye Kayseri başta olmak üzere diğer şehirler ve yurt dışından çok sayıda turist geliyor. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×