Bakan Akar: “TSK'nın şu an oradan (Suriye) çekilmesi felaket olur"

Bakan Akar: “TSK'nın şu an oradan (Suriye) çekilmesi felaket olur
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinden çekilip çekilmeyeceğine Kayseri'den cevap verdi. TSK'nın oradan çekilmesinin felaket olacağına işaret eden Akar, Suriye'nin kuzeyinde de tek hedefin terör unsurları olduğunu vurguladı. Akar, 24 Temmuz’dan şu ana kadar 37 bin 886 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Kayseri Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Terörle Mücadele ve Suriye Meselesi' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Terörle mücadeleye kararlılıkla devam ettiklerini vurgulayan Bakan Akar, 2013-2015 yıllarında yapılan çözüm süreciyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Teröristlerin çözüm sürecini son derece istismar ettiklerini anımsatan Akar, "Ahlaksızca terbiyesizce, alçakça katliamlarda bulundular ve bundan sonra 'dur artık' dedik. 24 Temmuz 2015’te şu an içinde bulunduğumuz safhaya geçtik. Büyük bir hava harekatı ile beraber bunlar başladı. Hakkari’nin kuzeyinde, doğusunda o dağlarda büyük bir mücadele verildi, girilemez denilen yerlere girildi, çıkılamaz denilen yerlere çıkıldı. Onların bütün yaptıkları bütün hile, oyun, ne varsa başlarına yıkıldı. Teröristler orada Mehmetçik karşısında dağlarda duramayacaklarını gördükten sonra kendilerince bir cinlik yaptılar. İl ve ilçelerde çukur operasyonlarıyla Mehmetçiğe karşı koymaya çalıştılar. Bazı hedefe ulaşmaya gayret gösterdiler. Yine orada da askerimiz, polisimiz bir ve beraber tek yumruk olarak o teröristleri Allah'a çok şükür kazdıkları çukurlara gömdüler" dedi.

Teröristlerin daha sonra arkalarına bakmadan kaçtığını belirten Bakan Akar, "Nereye kaçtılar, Irak’ın kuzeyine, Suriye’nin kuzeyine... Bunlar şimdi orada kendilerince tekrar nefeslenip tekrar tertiplenip tekrar böyle canlanıp tekrar başımıza bela olmayı beklediler" diye konuştu.

‘TSK'NIN SURİYE'DEN ÇEKİLMESİ FELAKET OLUR’

Tek hedeflerinin terörle mücadele ve teröristler olduğunu vurgulayan Bakan Akar, TSK'nın Suriye'nin kuzeyinden çekilip çekilmeyeceğine de cevap verdi. "Teröristler neredeyse bizim hedefimiz orası" diyen Akar, "Şimdi Suriye'nin üçte birini teröristler kontrol ediyor ve bunlar aynı zamanda bizim gibi orada durmuyorlar. Biz orada yardımcı oluyoruz, harcamalar yapıyoruz, onların iyiliği için. Bu teröristler ne yapıyorlar? Akaryakıt başta olmak üzere ne kadar orada mal mülk ne varsa bunları alıyorlar, satıyorlar ve kullanıyorlar. Dolayısıyla bunlar olmadan herhangi bir şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerinin oradan çekilmesi bir felakete sebep olur. Bizim dileğimiz, temennimiz planımız, programımız, teröristleri orada yok etmek, hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, 85 milyonun güvenliği sağlamak. Ondan sonra neyse görüşüp konuşup gereğini yapmak. Bizim niyetimiz de bu amacımız da bu ve gerekli adımların o zaman atılacağını kendilerine söyledik, söylüyoruz” diye konuştu.

24 Temmuz’dan bu ana kadar 37 bin 886 terörist etkisiz hale getirildiğini açıklayan Bakan Akar, “24 Temmuz’dan şu ana kadar 37 bin 886 terörist etkisiz hale getirildi ve bu devam ediyor. Şu anda terör örgütlerinden katılım sıfır kaçış azami ve bunu gören elebaşları da onun için bağırıyorlar ki efendim operasyonları durdursunlar diye efendilerinden yardım istiyorlar. Bu maymunlar, bu kuklalar maşalar. Bunlar başka bir şey daha söylüyorlar, seçimleri gösteriyorlar seçimleri. Bunların kendilerine göre çıkışları kaçışları, kendi teröristlerine moral, motivasyon vermek için seçimleri bekleyin diyorlar bunun da ne manaya geldiğini sizler anlarsınız” dedi.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ GÜÇLÜDÜR, BÜYÜKTÜR’

Bakan Akar, kimsenin dini, etnik ve mezhepsel kökeni ile ilgilenmediklerini vurgulayarak "Bazı fitne odakları bizim terör ile olan mücadelemizi sanki Kürt kardeşlerimize yönelik yapılıyormuş gibi anlam yüklemeye çalışıyorlar. Bu kabul edilemez, alçakça ve haince bir hareket. Bizim orada yaptığımız operasyonlar sadece teröristlere karşı. Kürtler ve Türkler yüzyıllarca beraber yaşıyor, ekmeğini ve suyunu paylaşıyor. Kız aldık, kız verdik. Milli Mücadele'yi beraber yaptık, şehitliklerde beraber yatıyoruz. Cumhuriyeti beraber kurduk, 85 milyon biriz, beraberiz, bunu kimse bozamayacak" diye konuştu. 

Teröristlerin önünde iki yol olduğunu belirten Milli Savunma Bakanı Akar, "Ya teslim olacaklar ya da yok olup gidecekler" dedi. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×