K

Bakan Açıkları: Vaka Sayıları Neden Artıyor?

Bakan Açıkları: Vaka Sayıları Neden Artıyor?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplandı.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK başkanı Erol Özbar’ın katılımıyla toplandı. Bakanlar Koca ve Özer ile YÖK Başkanı Özbar toplantı sonrasında açıklama yaptı.

"Tam Aşılı Olmayan Kişilerle Vakalar Artıyor"

Bakan Koca yaptığı açıklamada vaka sayılarının artışının özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklandığını ifade etti. Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Bugün itibariyle aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerdir. 500 bine yakın olan vakamızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerdir. Hastanede yatan hastaların yüzde 90'ını da aşı olmayanlardır. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 90'ı ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişilerdir.

Çift doz aşı oranı yüzde 60'ı aştı. Tüm gayretimiz yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamak. Çocuklara okulda hastalık bulaşır mı sorusu sorulabilir. Bunu düşünüyorsak önce kendimiz tedbirlere uymalıyız.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda tüm önlemlerin alındığı ve okullar için temizlik personellerinin görevlendirildiklerini dile getirdi.

”Tüm Gerekli Önlemler Alınıyor”

Bakan Özer, “Salgından en az düzeyde etkilenmek için sağlığı önceleyen kararlar aldık. Okullarda alınması gereken önlemler rehberini tüm valiliklere gönderdik. 81 ilimizde yaklaşık 58 bin okulumuz için 113 bin temizlik personelinin görevlendirmesini tamamlandırmış bulunuyoruz. Okullarda gerekli temizliği sağlayacak güce de finansman kaynağına da sahibiz. Minikler okula başladı, iki günlük süreç başarılı bir şekilde tamamlandı. Okulların bir daha kapanmaması için tüm velilerimize, öğretmenlerimize ve personelimize bir kez daha çağrı yapmak isterim. Lütfen belirlemiş olduğumuz kurallara uyun. Bir daha okullarımız kapanma sorunuyla yüz yüze kalmasın.” İfadelerini kullandı.

Bakanların açıklamasının ardından konuşma yapan YÖK başkanı Özvar, üniversitelerin salgın döneminde eğitimi sürdürdüğünü ve bundan sonra da yüz yüze eğitime geçileceğini belirtti.

“YÜZ YÜZE EĞİTİMDE TEBDİRLER HAZIR”

Başkan Özvar, “üniversiteler, bu salgın ortamında öğretimi sürdürmeyi başardı. Biz 2021-2022 eğitim ve öğretim döneminde eğitimi yüz yüze sürdürme kararı aldık. Yüz yüze eğitim kararından itibaren her üniversite kendi kurullarıyla, kendi senatolarıyla bu yüz yüze eğitimin yapılabilmesi ve sürdürülebilmesi için gerekli tedbirleri almış oldular. Kampüs ortamlarında uygulanacak kurallar, eğitim-öğretim süreçleriyle ilgili olarak bütün üniversitelere yönelik bir kılavuz çalışması gerçekleştirdik. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile hazırlanan kılavuzu üniversitelerle paylaştık.

Yerleşkelerde alınması gereken tüm tedbirler alındı. Karma tabir edilen öğretim usullerini üniversiteler tarafından kullanabileceğini karara bağladık. Üniversitelerimiz salgın boyunca eğitim-öğretimin aksamaması hususunda bu hibrti veya harmanlanmış eğitim modellerinden faydalanabilecekler. Üniversiteler şu an da hangi derslerini yüz yüze hangi derslerini online yapacağını belirlemiş ve kendi kamuoyuyla paylaşmış durumda.” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K