K

Babalar Günü Tarihçe | Türkiye'de İlk Ne Zaman Kutlandı?

Babalar Günü Tarihçe | Türkiye'de İlk Ne Zaman Kutlandı?
Babalar Günü'nün hikayesini hiç merak ettiniz mi? Neden Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanıyor? Türkiye'de ilk Babalar Günü ne zaman kutlandı? Yazımızda, Babalar Günü'nün tarihçesini ve nasıl kutlanmaya başladığını okuyacaksınız.

Her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü Babalar Günü olarak kutlanıyor. Bu tür özel günlerin hep bir hikâyesi vardır. Babalar Günü’ne de ilham veren isim 6 çocuğunu annelerinin yokluğunda tek başına büyüten Amerikalı savaş gazisi William Jackson Smart’dır. Kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünür ve babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü olarak kutlanması için teklifte bulunur. Düşünce kabul görür ancak o tarihe yetişmediği için ilk Babalar Günü 19 Haziran 1910’da (Haziran ayının üçüncü pazar günü) kutlanır.

ABD'DE RESMİ TATİL

1924 yılında ABD Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edildi.

TÜRKİYE’DE İLK BABALAR GÜNÜ

Dünya ülkelerinde Babalar Günü’nü, çoğunluk Haziran’ın üçüncü haftası olmakla birlikte farklı tarihlerde kutlayan ülkeler de var. Türkiye’de ise özellikle 1980’li yıllardan itibaren Haziran’ın üçüncü Pazar günü Babalar Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Bizler de Kayseri Haber 38 ailesi olarak, şehit ve ebedi aleme göç etmiş babalar başta olmak üzere tüm babaların Babalar Günü'ne tebrik ediyoruz.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×