K

Avrupalı Kayserililer, dernek çatısı altında birleşti

Avrupalı Kayserililer, dernek çatısı altında birleşti
‘Birlikten güç doğar’ düsturuyla hareket eden Avrupa’da yaşayan Kayserililer, dernek çatısı altında buluştu. Yeni kurulan Avrupalı Kayserililer Derneği, bütün hemşeri derneklerini birleştirip gurbetçi vatandaşların sorunlarına çözüm üretmeyi hedefliyor.

Geçici bir süre için Avrupa'ya giden gurbetçi vatandaşlar geri dönmeyeceklerini anlayınca fazla hasret çekmemek için birçok bölgede Kayseri'nin köy ve kasabalarına ait dernekler kurdular. Bu dernekler imkânları doğrultusunda faaliyetler yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar. Ancak birçok dernek de imkânsızlıklar nedeniyle kapanmak zorunda kaldı.

Bu duruma fazla seyirci kalamayan Yaşar Çakır ve Hüseyin Tezgider ikilisi Avrupa’daki Kayserilileri aynı çatı altında toplamak için harekete geçti. Merkezi Almanya olan Avrupalı Kayserililer Derneği’ni kurdular. Amaç, bütün hemşeri derneklerini bir araya toplamak ve ortak faaliyetler yürütmek.

Kayseri - Avrupa bağı kurulacak

Avrupalı Kayserililer Derneği Başkanı Yaşar Çakır, Avrupa’da yaşamalarına rağmen hiçbir zaman Kayserili olduklarını unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyledi. Birlikten merhamet, ayrılıktan felaket doğacağını belirten Çakır, “Biz toparlayabildiğimiz kadar Kayserili dernekleri bir araya getirip gurbette yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik faaliyetler yapmak istiyoruz. Aynı zamanda memleketimize yönelik çalışmalar yürüteceğiz. Bu sebeple gurbette bulunan bütün dernek yöneticilerine bizimle irtibata geçmeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu yolda bizimle yürümek isteyen derneklere ve katkıda bulunmak isteyen bütün vatandaşlarımıza kapımız her daim açıktır” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanıyla görüşecekler

Derneğin Hollanda kanadı olan Avrupalı Kayserililer Vakfı'nın düzenleyeceği etkinliğe de değinen Çakır, Kayserililer gecesine misafir olacak Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile de görüşeceklerini Büyükkılıç'a derneğin gelecekte yapacağı çalışmalar ve projeler hakkında bilgi vereceklerini sözlerine ekledi.

GÖNDER

    Avrupalı Kayserililer, dernek çatısı altında birleşti yorumlar

  • Huseyin Tezgeder
    Hersey Memleketimiz ve Hemşehrilerimiz için
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K