K

Atatürk’ün Kayseri’ye Gelişi, Anıt ve Kaldığı Konak Önünde Kutlandı

Atatürk’ün Kayseri’ye Gelişi, Anıt ve Kaldığı Konak Önünde Kutlandı
Atatürk’ün Kayseri’yi ziyaret edişinin 102. yıldönümü, Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Evi Müzesi önünde kutlandı. Gençler, ziyaret anısına 102 balonu havaya bıraktı.

Milli mücadele yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Aralık 1919 tarihinde Kayseri’ye temsil heyetiyle birlikte geldi. Halk tarafından coşkuyla karşılanan Atatürk ve heyeti, şu an Atatürk Evi Müzesi olarak kullanılan konakta önemli görüşmeler yaptı. İlk ziyaret anısına her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Ziyaretin 102. yılı nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı ve Atatürk Evi Müzesi önünde törnler düzenlendi.  protoolü anıta çelenk sundu ve günün manasının allatıldığı konuşmalar yapıldı. Öncesinde yapılan ‘Büyük Atatürk Gençlik Koşusunda’ dereceye giren atletlere ödülleri verildi. 

'ÇELENK ANLAŞMAZLIĞI'

Buradaki törende, siyasi parti çelenk anlaşmazlığı da yaşandı. İktidar ve muhalefet partileri il başkanları anıta çelenk sunarken, İYİ Parti İl Başkanı Sebati Ataman, Valiliğin çelenk sunumuyla ilgili kendilerine bilgi vermediğini iddia ederek tepki gösterdi.

ATATÜRK EVİ MÜZESİ ÖNÜNDEKİ TÖRENLER

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından il protokolü Atatürk Evi Müzesi önünde yapılacak kutlama programına geçti. Kayseri Lisesi öğrencileri, Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin 102. yıldönümünü temsilen havaya 102 balon bıraktı. Ardından akrilik boya ile Atatürk’ün portresi çizildi. Protokol üyeleri açılan resim sergisini gezdi. 

Atatürk'ün Kayseri'ye gelişinin 102'nci yıldönümü kutlama ve sergi açılışı törenlerinde Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Vedat Öncel, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, MHP Kayseri İl Başkanı Adnan İncetoprak, lise öğrencileri ve vatandaşlar da hazır bulundu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K