K

Aslında 23 Nisan'da 3 bayram birden kutlanıyor

Aslında 23 Nisan'da 3 bayram birden kutlanıyor
Atatürk'ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı nasıl ortaya çıktı? Herkesin bildiği TBMM'nin açıldığı tarih olmasının yanı sıra bu bayram, bünyesinde 2 bayramı daha barındırıyor. Bugünkü adının resmiyet kazanması ise 1981 darbe hükumeti döneminde olmuştur.

23 Nisan 1920, tarihte sıradan bir gün değildir... 23 Nisan'ın Türkiye'de ulusal bayram olarak kabul edilmesinin nedeni, bilindiği üzere 1920'de o gün TBMM’nin açılmış olmasıdır. Meclisin ilk toplantısına daha önce belirlenen 337 milletvekilinden sadece 115'i katılabilmiştir. Bu bayram, “23 Nisan Millî Bayramı” ismiyle TBMM'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başladı. 

3 BAYRAM BİRLEŞTİRİLDİ

“23 Nisan Millî Bayramı” daha sonra; 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla kutlanan “Hâkimiyet-i Milliye Bayramı" ve  Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 1927'de ilan ettiği ve ilki Atatürk'ün himayesinde düzenlenen “23 Nisan Çocuk Bayramı”nın kendiliğinden birleşmesiyle bugünkü şeklini aldı. 1980 darbesi sonrasında da (1981) Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını verdi.                                                                                                                                                                                                                                                                         

1979'DA ULUSLARARASI BOYUT KAZANDI

"Hakimiyet-i Milliye Bayramı", saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşıyordu. "Çocuk Bayramı" ise savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından TRT, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak bu bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. 

GÜNÜMÜZDE KUTLAMALAR

Günümüzde 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı'na birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933'te Atatürk'le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği, günümüzde de çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle geçen sene (2020) ve bu sene kutlama etkinlikleri yapılamadı. Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı bu sene, sınırlı sayıda yetkilinin Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla kutlanacak.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K