K

Aşının omuz ağrısı üzerinde etkisi var mı?

Aşının omuz ağrısı üzerinde etkisi var mı?
Aşı karşıtlarının sıklıkla dile getirdiği “Korona aşısı, omuzda uzun süreli ağrı yapıyor” iddiası bilimsel olarak çürütüldü. Kliniğe başvuran hastalardan örnek veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Emre Yurdakul, aşının omuz ağrısı yaptığına yönelik iddianın bilimsel olmadığını, bunun psikolojik bir durum olduğunu söyledi.

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadelede aşı ve alınacak tedbirler şimdilik tek silahımız. Ancak aşı karşıtları, Covid-19 aşısının omuz ağrısı başta olmak üzere birçok yan etkilerinin olduğunu iddia ediyor. Kayseri System Hospital doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Emre Yurdakul, omuz ağrısı iddialarını çürüten bir açıklama yaptı.

Aşı sonrası omuz ağrısı şikayetiyle ortopedi kliniğine başvuran hastalardan neredeyse tamamında eklemlere yönelik başka rahatsızlıkların çıktığını belirten Emre Yurdakul, “Omuz eklemleri vücudumuzun en sık kullanılan eklemlerinden biri olduğu için birçok nedenle bu bölgede hasar, dolayısıyla da ağrı oluşabiliyor, vatandaşlarımız önceleri önemsemedikleri ya da fark etmedikleri bu rahatsızlılarını korona aşısı sonrası psikolojik olarak yeni başlamış gibi algılıyorlar oysa korona aşısının diğer hastalıkları engellemeye yönelik uygulanan aşılardan bir farkı yok, kas dokusunun içine yapılan ilaç sebebiyle bir haftaya varabilen bir ağrının oluşması oldukça doğal ama uzun süreli omuz ağrısına ya da ortopedik kemik eklem problemlerine yol açtığı iddiaları bilimsel değil.” dedi.

Korona tehdidinden kurtulabilmek için aşının olmazsa olmazımız olduğunu ve aşıların şimdiye kadar tespit edilen herhangi bir yan etkisinin olmadığını ifade eden Op. Dr. Emre Yurdakul, vatandaşlarımızın aşıdan kaçınmayarak planlandığı şekilde aşılarını yaptırması durumunda ülke olarak bu zorlu süreci en kısa zamanda atlatacağız, şeklinde konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K